A czego nie udało się zrobić?
Nie udało się przekonać policji do wprowadzenia systemu, który umożliwiłby każdemu zatrzymanemu w Warszawie realny – a nie tylko na papierze – kontakt z adwokatem.
W tym roku – z uwagi na sytuację epidemiczną – zgromadzenie odbędzie się zdalnie. Pan nie był zwolennikiem takiego rozwiązania. Dlaczego?
Byłem za przeprowadzeniem zgromadzenia zgodnie z przepisami, a te zezwalały wprost na organizację zgromadzenia w formie tradycyjnej. Ministerstwo Sprawiedliwości wielokrotnie zapowiadało, że zmieni przepisy, umożliwiając nam udział w zgromadzeniu online bez konieczności zachowania bardzo wysokiego quorum. Ostatecznie przepisów nie udało się wprowadzić. W efekcie postanowiliśmy przeprowadzić zgromadzenie zdalnie. Będę jednak chciał, jeśli tylko stanie się to możliwe i bezpieczne, wrócić do tradycyjnej formuły zgromadzeń.
Niedawno nagłówki gazet krzyczały, że PiS chce przejąć warszawską adwokaturę. Widzi pan takie zagrożenie?
Nie widzę zagrożenia w tym, że osoby o różnych poglądach dostają się do władz samorządowych. Zagrożenie widzę tylko wtedy, gdy członkami władz samorządowych zostają ci, którzy są w jakimś stosunku zależności od władzy wykonawczej, a w szczególności partyjnej. Samorząd musi pozostać niezależny.