Nie. Dotychczas notariusz mógł pobrać połowę maksymalnej stawki notarialnej od umów zobowiązujących, zawartych pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu. Przykładem jest umowa warunkowa sprzedaży działki rolnej, czyli taka, na skutek której nie dochodzi jeszcze do przeniesienia własności. Warunkiem przeniesienia własności może być na przykład nieskorzystanie z prawa pierwokupu przez Agencję Nieruchomości Rolnych. W takim wypadku, żeby doszło do przeniesienia własności, potrzebne było (i jest nadal) zawarcie drugiej umowy -przenoszącej własność. Dlatego maksymalna stawka od każdej z nich (warunkowej i przenoszącej własność) wynosiła połowę maksymalnej taksy notarialnej, co w sumie przy obu dawało maksymalnie jedną pełną stawkę wynikającą z §3 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. (DzU nr148, poz.1564 ze zm.). I tu nic się nie zmieni.
Natomiast dotychczas przy sporządzaniu umów sprzedaży niezawieranych pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu oraz od umowy darowizny lokalu notariusz mógł pobrać pełną maksymalną taksę. Zmieni się to po wejściu wżycie nowelizacji rozporządzenia; wynagrodzenie notariusza wyniesie maksymalnie połowę stawki.
Jakich umów to dotyczy?
Po pierwsze umów zawieranych na podstawie art. 9 ustawy o własności lokali. Są to tzw. umowy deweloperskie.
Drugim rodzajem umów, od których wynagrodzenie notariusza nie będzie mogło przekroczyć połowy maksymalnej stawki, są umowy sprzedaży samodzielnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu ustawy o własności lokali stanowiącego odrębną nieruchomość (czyli tam, gdzie jest wspólnota mieszkaniowa). To samo dotyczy umów sprzedaży budynku mieszkalnego jednorodzinnego.