W związku z krytyką oraz postawionym zarzutem niedostatecznego podążania za coraz to nową legislacją i orzecznictwem, adwokatura wprowadziła obowiązkowe doskonalenie zawodowe i dokumentowanie jego odbycia.

Jak podkreślają adwokaci doskonalenie zawodowe jest immanentnie związane z wykonywaniem tego zawodu. Potrzebę takiego doskonalenia wymusza bieg życia poprzez zmiany legislacyjne, a także obrót prawny, który niesie rozmaitą interpretację prawną przepisów z różnych dziedzin - dodają.

- Od lat organy wykonawcze adwokatury, a wśród nich Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie organizują odczyty, sympozja, zjazdy i fora, na których omawiane się ważne dla praktyki zagadnienia prawne - zauważyła adwokatura. Jako przykład podała m.in. konferencję na temat proceduralnej efektywności ochrony jednostki w procesie cywilnym, czy chociażby konferencję dotyczącą zmian w procedurze karnej.

Ponadto przedstawiciele adwokatury zwrócili także uwagę na inicjatywy Prezydium ORA w Krakowie, zmierzające do ułatwienia adwokatom okręgu krakowskiego uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym, takie jak spotkanie w Tarnowie (12 października 2011 r.), na którym dyskutowano na temat tajemnicy adwokackiej w kontekście art. 225 § 3 kpk, czy spotkanie w Nowym Sączu (20 grudnia 2011 r.) poświęcone nowelizacji kpk w świetle propozycji zmian Komisji Kodyfikacyjnej przy Ministrze Sprawiedliwości oraz przygotowaniu adwokatury do nowych wyzwań związanych z propozycją wprowadzenia kontradyktoryjnego procesu karnego.