- Mam absolutną świadomość, że brak zdecydowanej reakcji na pogłębiający się kryzys wymiaru sprawiedliwości doprowadzi do dalszej pauperyzacji środowiska i pogorszy zarówno sytuację młodych ludzi wchodzących do zawodu jak i adwokatów wykonujących zawód od wielu lat - stwierdził mec. Rybiński w programie wyborczym.
Jego zdaniem konieczna jest zmiana sposobu komunikacji w sprawach adwokatury. - Od roku 1990 przegrywamy naszą pozycję w wymiarze sprawiedliwości i opinii publicznej. Adwokatura nie istnieje w opinii publicznej jako środowisko wartościowe i niezależne, lecz spójrzmy prawdzie w oczy – postrzegani jesteśmy jako grupa hermetyczna i nastawiona wyłącznie na zysk. W ogromnej mierze stało się to z naszej winy. Nie umieliśmy wyjść do społeczeństwa z czytelnym przesłaniem jaka jest rola adwokatury w systemie wymiaru sprawiedliwości. Dotychczasowy sposób prowadzenia działalności komunikacyjnej nie stanowił debaty publicznej, lecz dyskusje wewnątrzśrodowiskowe, a więc w istocie, przekonywanie przekonanych. Konieczne jest budowanie zdarzeń, które zmienią odbiór społeczny zawodu adwokata - dodał.
- Pryncypialną dla mnie rzeczą jest stworzenie zespołu dokonującego bieżącej analizy inicjatyw ustawodawczych i kontakt z organami władzy publicznej – w szczególności ustawodawczej. W celu realizacji wskazanych powyżej założeń konieczne jest aby adwokatura warszawska wróciła jako lider całej adwokatury. Zasypanie niepotrzebnych i nonsensownych konfliktów na linii izba warszawska – inne izby adwokackie jest absolutnym priorytetem. Należy zakończyć nieodpowiedzialne deprecjonowanie mniejszych izb, określanie ich jako autobusowych i obrażanie nieróżniących się niczym od nas koleżanek i kolegów z innych ośrodków - stwierdził.
W ocenie mec. Rybińskiego struktura wiekowa izby warszawskiej wskazuje, że gros członków stanowią ludzie poniżej czterdziestego roku życia, którzy dopiero rozpoczynają życie zawodowe. - Pomoc w uzyskaniu właściwej pozycji zawodowej i społecznej, w szczególności w pierwszych latach usamodzielniania się w zawodzie adwokata, winna stanowić priorytet władz izby. Niezwykle ważne jest, aby przyczyny finansowe nie stanowiły przeszkody w starcie zawodowym. Do poważnego rozważenie pozostaje kwestia, czy przez pierwsze lata praktyki zawodowej młody adwokat nie powinien uiszczać składki w mniejszej kwocie - uważa kandydat na dziekana.
Zdaniem mecenasa, kolejnym wyzwaniem jest zasadnicza reforma systemu doskonalenia zawodowego i szkolenia aplikantów poprzez wdrożenie w tym zakresie nowoczesnych metod. Zróżnicowany poziom wykładowców, zarówno w zakresie szkolenia zawodowego jak i szkolenia aplikantów, wywołuje uzasadnione zastrzeżenia. Stworzenie platformy internetowej umożliwiającej stały dostęp do najlepszych wykładowców i materiałów z pewnością ułatwi aplikantom i adwokatom prawidłowy rozwój zawodowy, a szkolenie uczyni efektywnym. - Ponadto nie należy zapominać, że szkolenia w Izbie Warszawskiej powinny być dostosowane do realiów specyfiki warszawskiego rynku usług prawniczych - dodał.