Projekt jest realizacją postulatów zgłaszanych od miesięcy przez Krajową Radę Komorniczą. W aktualnym stanie prawnym minister sprawiedliwości odwołuje z urzędu komornika z zajmowanego stanowiska, jeżeli komornik ukończył 65. rok życia. Z kolei asesora, który osiągnął taki wiek, odwołuje prezes właściwego sądu apelacyjnego.
Reguły te wprowadzono w 2019 roku w ramach tzw. reformy komorniczej (wcześniej zawód ten można było wykonywać do ukończenia 70. roku życia). Część komorników zaskarżała decyzję o odwołaniu ze stanowiska po osiągnięciu uprawnień emerytalnych, wskazując, że te regulacje są sprzeczne z unijnymi przepisami zabraniającymi dyskryminacji ze względu na wiek.
Przymusowo emerytowani komornicy wygrywają w sądach
Sądy administracyjne (w tym NSA) przyznawały racje skarżącym. Korzystne orzeczenia sądów administracyjnych otworzyły komornikom oraz asesorom, którzy zostali odwołani w wieku 65 lat, drogę do roszczeń odszkodowawczych wobec Skarbu Państwa za pozbawienie możliwości dalszego zarobkowania.
Obecnie przed sądem toczą się cztery takie postępowania, w których suma samych roszczeń odszkodowawczych (bez odsetek i kosztów procesu) wynosi ok. 2 mln zł. Jak przyznaje Ministerstwo Sprawiedliwości, na ten moment skala roszczeń jest trudna do oszacowania, bowiem nie wszyscy komornicy, którzy zostali odwołani ze stanowiska w tym trybie, wystąpili z powództwem o zapłatę. Jednakże mają jeszcze taką możliwość.
Czytaj więcej
Łatwiejsze zajmowanie ruchomości, likwidacja obowiązku badania przez komorników przedawnienia ros...