W wystąpieniu prezes Krajowej Rady Komorniczej (w skrócie KRK) Rafał Fronczek przedstawia problemy związane z realizacją przez komorników sądowych obowiązków płatnika podatku VAT.
- Jakkolwiek komornicy sądowi nie kwestionują zasadności nałożonego na nich obowiązku to jednak jego realizacja w praktyce napotyka na wiele trudności, albowiem dłużnicy często nie współpracują z komornikiem lub nie mają odpowiedniej wiedzy umożliwiającej komornikowi ustalenie podatkowego stanu faktycznego – zauważa na wstępie Fronczek.
Prezes KRK podkreśla, iż obowiązki płatnika nałożone na komorników przez ustawę o VAT nie korelują z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego. Wywiązanie się bowiem z roli płatnika wiąże się z koniecznością prawidłowego ustalenia stanu faktycznego związanego z przedmiotem opodatkowania. Ustalenie to determinuje prawidłowe określenie podstawy opodatkowania, stawki, a w konsekwencji wysokości podatku. – W ślad za nałożeniem na komorników tego obowiązku nie doszło jednak do wyposażenia ich w narzędzia umożliwiające jego realizację – zauważa Fronczek.
W związku z tym szef KRK postuluje wprowadzenie do ustawy rozwiązań, które umożliwią komornikom żądanie od dłużnika informacji niezbędnych do ustalenia wysokości VAT. Brak reakcji ze strony dłużnika na takie wezwanie komornika, mogłoby być usankcjonowane karami porządkowymi. Gdyby i one nie przyniosły pożądanego rezultatu, Fronczek proponuje np. objęcie dostawy dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów podstawową stawkę VAT.
W wystąpieniu prezes KRK zwraca także uwagę na dwa praktyczne problemy związane z pełnieniem roli płatnika. Pierwszy z nich dotyczy prawnej możliwości potrącania z sumy uzyskanej z egzekucji kwoty należnego podatku albo zaliczki na podatek. Wynika on stąd, że przepisy procedury cywilnej nie regulują kwestii pobierania z sum uzyskanych z egzekucji kwot podatków lub zaliczek na podatek, w których zobowiązania podatkowe powstają w związku z podejmowanymi przez komornika czynnościami egzekucyjnymi. Drugi problem dotyczy z kolei terminu, w którym komornik powinien przekazać kwotę na rachunek organu podatkowego.