Problemy komorników z VAT - wystąpienie KRK do Ministra Finansów

Krajowa Rada Komornicza wystąpiła do Ministra Finansów w sprawie komornika jako płatnika podatku VAT.

Aktualizacja: 27.01.2016 15:39 Publikacja: 27.01.2016 14:59

Problemy komorników z VAT - wystąpienie KRK do Ministra Finansów

Foto: 123RF

W wystąpieniu prezes Krajowej Rady Komorniczej (w skrócie KRK) Rafał Fronczek przedstawia problemy związane z realizacją przez komorników sądowych obowiązków płatnika podatku VAT.

- Jakkolwiek komornicy sądowi nie kwestionują zasadności nałożonego na nich obowiązku to jednak jego realizacja w praktyce napotyka na wiele trudności, albowiem dłużnicy często nie współpracują z komornikiem lub nie mają odpowiedniej wiedzy umożliwiającej komornikowi ustalenie podatkowego stanu faktycznego – zauważa na wstępie Fronczek.

Prezes KRK podkreśla, iż obowiązki płatnika nałożone na komorników przez ustawę o VAT nie korelują z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego. Wywiązanie się bowiem z roli płatnika wiąże się z koniecznością prawidłowego ustalenia stanu faktycznego związanego z przedmiotem opodatkowania. Ustalenie to determinuje prawidłowe określenie podstawy opodatkowania, stawki, a w konsekwencji wysokości podatku. – W ślad za nałożeniem na komorników tego obowiązku nie doszło jednak do wyposażenia ich w narzędzia umożliwiające jego realizację – zauważa Fronczek.

W związku z tym szef KRK postuluje wprowadzenie do ustawy rozwiązań, które umożliwią komornikom żądanie od dłużnika informacji niezbędnych do ustalenia wysokości VAT. Brak reakcji ze strony dłużnika na takie wezwanie komornika, mogłoby być usankcjonowane karami porządkowymi. Gdyby i one nie przyniosły pożądanego rezultatu, Fronczek proponuje np. objęcie dostawy dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów podstawową stawkę VAT.

W wystąpieniu prezes KRK zwraca także uwagę na dwa praktyczne problemy związane z pełnieniem roli płatnika. Pierwszy z nich dotyczy prawnej możliwości potrącania z sumy uzyskanej z egzekucji kwoty należnego podatku albo zaliczki na podatek. Wynika on stąd, że przepisy procedury cywilnej nie regulują kwestii pobierania z sum uzyskanych z egzekucji kwot podatków lub zaliczek na podatek, w których zobowiązania podatkowe powstają w związku z podejmowanymi przez komornika czynnościami egzekucyjnymi. Drugi problem dotyczy z kolei terminu, w którym komornik powinien przekazać kwotę na rachunek organu podatkowego.

Reklama
Reklama

Te dwa problemy zdaniem Rafała Fronczka mógłby rozwiązać przepis stanowiący podstawę do pobrania kwoty podatku lub zaliczki na podatek z sumy uzyskanej z egzekucji, jeśli w związku z dokonywanymi przez komornika czynnościami egzekucyjnymi powstanie obowiązek podatkowy, a jednocześnie przepisy prawa podatkowego ustanowią komornika płatnikiem.

W wystąpieniu znalazł się także postulat wyłączenia komorników z katalogu płatników w zakresie dostawy gruntów, budynków, lokali oraz budowli dokonywanych w ramach egzekucji. Zdaniem KRK obecne uregulowania nie znajdują uzasadnienia prawnego, ponieważ co do zasady komornicy nie biorą udziału w czynnościach skutkujących przejściem własności nieruchomości. Fronczek wskazuje, że w drodze egzekucji z nieruchomości egzekwuje się rocznie blisko 1 mld zł. – Wprowadzenie opisanych zmian bez wątpienia leży w interesie wierzycieli, dłużników, nabywców licytacyjnych oraz przede wszystkim Skarbu Państwa – przekonuje prezes KRK.

Prawo karne
Nowe problemy znanego prawnika. Media: wstrząsające ustalenia śledczych
Prawo karne
Ułaskawienie to bezpiecznik czy relikt? Kontrowersje po decyzji prezydenta
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Samorząd i administracja
Podwyżki w budżetówce wyższe niż chce rząd? Jest „historyczny kompromis”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama