Rosja opuszcza stowarzyszenie prokuratorów. Powód: „rusofobia”

Kreml zdecydował o wystąpieniu Rosji z Międzynarodowego Stowarzyszenia Prokuratorów (IAP). W liście do władz organizacji prokurator generalny Rosji skarży się na „nieobiektywny stosunek” świata do Rosji i „rusofobię”.

Publikacja: 23.03.2022 12:35

Rosja opuszcza stowarzyszenie prokuratorów. Powód: „rusofobia”

Foto: Adobe Stock

IT

Kto nie widział nigdy rosyjskiego prokuratora, nie wie, że chodzi w mundurze jak żołnierz i tak też zachowuje się wobec Kremla - żadnej swobody, pełna podległość i uległość. Prokurator Generalny Igor Krasnow w liście do sekretarza generalnego IAP Chana Moraala poskarżył się, że „świat stoi w obliczu nowej rzeczywistości”, co ma wynikać z „nieobiektywnego stosunku” do Rosjan.

Krasnow twierdzi, że zachodnie media szerzą „poniżanie i prześladowanie wszystkich mówiących po rosyjsku”, a także „groźby i wezwania do ich morderstwa”. Według niego „przejawy ksenofobii i rasizmu są kultywowane przez IAP w milczeniu”.

Rosyjski urzędnik jest przekonany, że są też „oznaki zaangażowania” poszczególnych członków Stowarzyszenia w „określone procesy dyskryminacyjne”. Prokurator Generalny Rosji stwierdził również, że organizacja „od ośmiu lat wykazuje obojętność i bezczynność w związku z masowymi zbrodniami przeciwko ludzkości” w Donbasie.

Krasnow nie wyjaśnił o jakie zbrodnie i przez kogo popełniane chodzi. Jak również nie ustosunkował się do zbrodni rosyjskich wobec mieszkańców Ukrainy, do jakich dochodzi teraz w wyniku agresji Putina. Nie wspomniał śmierci dzieci, kobiet, ludności cywilnej, niszczenia ukraińskich miast, porywania merów i nalotów na szpitale, szkoły, teatry. W świadomości rosyjskiego prokuratora ta „nowa rzeczywistość” nie istnieje. O tym w liście żalącego się na „podwójne standardy” urzędnika, nie ma ani słowa.

„W kontekście stosowania przez kierownictwo Stowarzyszenia i wielu członków organizacji podwójnych standardów w ocenie stanu faktycznego, nieprzestrzegania zasady bezstronności i nieupolitycznienia zawodu prokuratora, nastąpiła destrukcja naszej konstruktywnej współpracy, która nawiązała się przez dziesięciolecia. Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej nie ma moralnego prawa do dalszego utrzymania członkostwa w IAP” – czytamy w oświadczeniu Igora Krasnowa, cytowanym przez gazetę Kommersant.

Jego zdaniem bez Rosji „istnieje ryzyko, że stowarzyszenie przekształci się z globalnej struktury prawnej w regionalną strukturę polityczną”. Zaznaczył, że pełna odpowiedzialność za ewentualne konsekwencje tego tego spoczywa na jej kierownictwie.

Przypomnijmy, że rosyjska prokuratura w pełni samodzielna, niezależna i demokratyczna wczoraj zażądała dla opozycjonisty Aleksieja Nawalnego 13 lat po sfabrykowanymi zarzutami. Nawet rosyjski sąd, podobnie „niezawisły” jak prokuratura, uznał do za przesadę i zasądził 9 lat

Wcześniej ta sama niezawisła prokuratura generalna Rosji zażądała uznania Meta za organizację ekstremistyczną, sąd przychylił się do tego żądania.

Czytaj więcej

Kijów wygrał w Hadze
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne