Jak czytamy na stronie Prokuratury Krajowej, będzie się też włączać w sprawy cywilne po stronie pokrzywdzonych, którym firmy odszkodowawcze wypłacają w skrajnych przypadkach nawet tylko połowę należnego zadośćuczynienia.

Firmy odszkodowawcze działają jako pośrednicy. W imieniu osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych albo rodzin osób, które zginęły na drodze, zawierają ugody z towarzystwami ubezpieczeniowymi dotyczące wysokości zadośćuczynienia. - Nie wypłacają jednak poszkodowanympełnych kwot, uzasadniając to własnymi kosztami. Zatrzymują dla siebie nawet 50 proc. - wyjaśnia PK.

Prokurator zgłosił już swój udział w jednej z takich spraw, w której bliscy osoby zmarłej w wypadku wystąpili do sądu przeciwko firmie odszkodowawczej w związku z przywłaszczeniem znacznej części należnego rodzinie zadośćuczynienia. To reakcja na informację od sędziego orzekającego w sprawach cywilnych o zapłatę.

Z uwagi na szerszy charakter procederu przywłaszczania przez firmy odszkodowawcze kwot zadośćuczynienia Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand zwrócił się do Prokuratur Regionalnych o informacje na temat doniesień składanych w podobnych sprawach w poszczególnych jednostkach prokuratury, a także działań podjętych każdorazowo przez prokuratorów.

- Jednocześnie proszę o zwrócenie się ze stosownymi pismami do Prezesów Sądów o ujawnianie opisanych wyżej przypadków działania na szkodę ubezpieczonych i kierowanie zawiadomień w tym przedmiocie do wybranych prokuratur – napisał prokurator Robert Hernand.