Zadania
Urząd Prokuratora Europejskiego będzie odpowiedzialny za prowadzenie dochodzeń, ściganie i stawianie przed sądem sprawców przestępstw przeciwko interesom finansowym Unii.
Obecnie tylko organy krajowe mogą prowadzić śledztwa i ścigać oszustwa finansowe uderzające w fundusze unijne , ale ich jurysdykcja nie sięga poza granice danego państwa.
Od 2014 r. posłowie przyjęli już kilka rezolucji, w których opowiedzieli się za utworzeniem Urzędu Prokuratora Europejskiego podkreślając konieczność zapewnienia niezależności prokuratorów
Wzmocniona współpraca
Urząd Prokuratora Europejskiego zostanie utworzony dzięki współpracy 20 państw członkowskich: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Niemcy, Grecja, Włochy, Finlandia, Francja, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Portugalia, Rumunia, Słowenia , Słowacja i Hiszpania. Inne państwa członkowskie mogą przystąpić do współpracy w dowolnym momencie.
Prokuratura Europejska będzie miała siedzibę w Luksemburgu, ale każde państwo członkowskie oddeleguje co najmniej jednego prokuratora urzędującego na miejscu.