Kongres, organizowany przez Radę Notariatów Unii Europejskiej (KNUE), odbędzie się w dniach 5-7 października 2017 r. Udział weźmie ponad 600 notariuszy, urzędnicy wysokiego szczebla instytucji europejskich i hiszpańskich, reprezentanci organizacji konsumenckich i biznesowych oraz przedstawiciele innych zawodów prawniczych.
Notariusz w wirtualnym świecie
W czasie debat przy okrągłym stole zostaną omówione i zaprezentowane władzom europejskim propozycje notariatu w zakresie ochrony obywateli i konsumentów w środowisku cyfrowym oraz przenoszenia siedziby spółki w granicach Unii Europejskiej.
IV Kongres będzie okazją do dyskusji na temat sposobów zwiększenia bezpieczeństwa konsumentów oraz przedsiębiorstw w środowisku cyfrowym, a także roli, jaką mogą w tym zakresie odegrać notariusze. Uczestnicy będą dyskutować o możliwych środkach gwarantujących bezpieczeństwo podpisów cyfrowych, tożsamości wirtualnej, adresów e-mailowych oraz wykorzystania nowych technologii takich jak blockchain. Poruszona zostanie również kwestia definicji oraz regulacji w zakresie spadku cyfrowego.
Zaproponują dyrektywę
Uczestnicy Kongresu będą dyskutować o propozycji ewentualnej dyrektywy w sprawie przenoszenia siedziby spółki w granicach Unii Europejskiej. Przyszła dyrektywa w tej sprawie zakończyłaby niepewność prawną, która wpływa na spółki europejskie. Obecnie nie istnieją zharmonizowane ramy europejskie w zakresie transgranicznego przenoszenia siedziby. Jest ono więc uzależnione od przepisów krajowych, przy jednoczesnym uwzględnieniu zasad ustanowionych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Zdaniem notariuszy przyszła dyrektywa powinna przewidzieć stosowne przepisy proceduralne i chronić pracowników, mniejszościowych wspólników oraz wierzycieli. Kwestia transgranicznego przenoszenia siedziby spółki jest szczególnie istotna w kontekście decyzji Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej. Wiele przedsiębiorstw mających obecnie siedzibę w Wielkiej Brytanii rozważa przeniesienie jej do innego państwa członkowskiego w celu utrzymania statusu przedsiębiorstwa europejskiego.