Projekty zmian prawa o adwokaturze dotyczące konkursów na aplikację, aplikacji i egzaminu adwokackiego oraz postępowań dyscyplinarnych, a także projekt ustawy o licencjach prawniczych i pomysł wprowadzenia maksymalnych wynagrodzeń za usługi adwokackie mają pozbawić znaczenia środowisko palestry, którego zadaniem jest obrona praw i wolności obywatelskich - głosi oświadczenie prezydium NRA przyjęte13 marca.
- Było to nadzwyczajne posiedzenie prezydium, na które zaproszono wszystkich członków Naczelnej Rady, w tym dziekanów rad okręgowych -powiedział "Rz" Stanisław Rymar, prezes NRA.
Dyskutowano o kwestiach wynikających zuchwały Krajowej Rady Radców Prawnych dotyczącej połączenia adwokatów i radców oraz z ogłoszenia przez premiera zamiaru wprowadzenia ustawy o doradcach prawnych.
- Kwestia połączenia zawodów będzie przedmiotem środowiskowej dyskusji, która potrwa do zjazdu adwokatury w listopadzie -poinformował prezes Rymar.
Prezydium NRA uważa, że zmiany w systemie świadczenia pomocy prawnej nie mogą być oderwane od tradycji. Muszą uwzględniać opinie zainteresowanych środowisk. Powinny mieć charakter systemowy, a nie chaotyczny i wyrywkowy. Adwokatura rozumie, że trzeba określić zakres pomocy prawnej, której mogliby udzielać absolwenci prawa. Jednak nie zgadza się na to, by doradcy mieli takie same uprawnienia jak adwokaci. Chce, żeby mogli świadczyć tylko prostsze usługi prawnicze.