Takie m.in. oceny wynikają z sondażu przeprowadzonego wśród adwokatów przez ich samorząd zawodowy. Miał on zdiagnozować najważniejsze problemy środowiska i dać odpowiedzi napytania o niezbędne zmiany w zasadach wykonywania zawodu i funkcjonowania samorządu.
Autorzy badania otrzymali 1010 wypełnionych ankiet. Na postawione pytania odpowiedziało 15 proc. aktywnych zawodowo członków palestry.
Prawie trzy czwarte badanych (72 proc.) uważa, ze nie ma obecnie barier w dostępie do zawodu adwokata. Dostrzegało je natomiast 19 proc. Ankietowani pozytywnie oceniają nowy sposób dopuszczania do aplikacji, czyli pisemny test prawniczy. Twierdzą, że jedyną przeszkodą w dostaniu się na aplikację jest dziś poziom wiedzy kandydatów.
Większość zapytanych (83 proc.) uznała, że zaproponowany przez rząd Jarosława Kaczyńskiego sposób uzyskiwania uprawnień zawodowych przez prawników bez aplikacji (w formie licencji) wpłynąłby negatywnie na jakość świadczonych usług prawnych. Tylko 3 proc. było przekonanych do tego rozwiązania.
Blisko połowa ankietowanych (47 proc.) nie podzielała opinii ówczesnego ministra sprawiedliwości, że wejście licencjonowanych doradców na rynek usług prawnych obniżyłoby ich ceny. Co czwarty uznał, że ceny by zmalały (24 proc.), a 14 proc. – że wzrosłyby.