Uczestnicy konkursu Moneta Platina musieli się zmierzyć z bardziej przyziemnym tematem. Mieli odpowiedzieć na pytanie, czy kryzys finansowy wymaga zmiany standardów rachunkowości. Przeważały opinie, że nie. Kryzysu nie wywołały bowiem źle sformułowane standardy rachunkowości, ale brak standardów moralnych części menedżerów. Takie stanowisko przedstawiła Magdalena Rzym, studentka V roku zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, która wygrała konkurs. Podobnie uważała Agnieszka Rutkiewicz, która zajęła trzecie miejsce. Drugi w konkursie – Krzysztof Winczewski, przekonywał natomiast, że standardy wymagają zmiany m.in. dlatego, iż dają firmom zbyt dużą swobodę w sporządzaniu sprawozdań.
– Wystartowałam, aby się sprawdzić i zweryfikować wiedzę. Jak widać, było warto. Liczę, że ułatwi mi to rozpoczęcie pracy w audycie. W przyszłości chciałabym wykonywać zawód biegłego rewidenta – powiedziała Magdalena Rzym.
Prof. Mirosława Kwiecień z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, przewodnicząca jury w konkursie rachunkowym, podkreślała, że jest pod wrażeniem wiedzy uczestników. Tym bardziej że muszą znać nie tylko polskie przepisy, ale też bardzo obszerne Międzynarodowe Standardy Rachunkowości.
Była to już piąta edycja konkursu podatkowego Moneta Aurea i trzecia dotyczącego rachunkowości Moneta Platina. W tym roku wzięło w nich udział 2500 osób. Organizatorami są firma Deloitte, „Rzeczpospolita”, portal Interia.pl oraz AIESEC Polska. Finaliści dostali wiele cennych nagród rzeczowych, m.in.: laptopy, kursy językowe, książki i dostępy do baz wiedzy. Dużo cenniejsze są jednak płatne praktyki przygotowane dla dziesięciu osób przez firmę Deloitte w dziale audytu i doradztwa podatkowego, a także staże w „Rz”. Może to być bowiem dobry początek kariery zawodowej.