Do udzielania porad prawnych, sporządzania opinii prawnych, opracowywania projektów aktów prawnych oraz występowania przed sądami i urzędami, czyli do świadczenia pomocy prawnej, uprawniony jest m.in. radca prawny. Potwierdza to art. 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=339781]ustawy z 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 10, poz. 65 ze zm.)[/link].
Radca ma też prawo sporządzania poświadczeń odpisów dokumentów za zgodność z okazanym oryginałem. Taka osoba, zwłaszcza w dużym przedsiębiorstwie, może być potrzebna każdego dnia.
[b] Nasz czytelnik pyta, czy radca prawny wykonujący swoją wolną profesję może pracować na podstawie umowy o pracę. Nie wie, czy podpisać umowę o współpracę z kancelarią prawną, czy też wolno mu przyjąć radcę na etat.
Okazuje się, że druga z tych opcji jest dopuszczalna.[/b]
Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 ustawy o radcach prawnych radca wykonuje swój zawód w ramach stosunku pracy, na podstawie umowy cywilnoprawnej lub w kancelarii radcy. Wykonywanie tej profesji jest też dopuszczalne w spółce cywilnej jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej (przy określonym składzie takich spółek).