Z pomysłem likwidacji wystąpił prokurator generalny na wniosek prokuratora apelacyjnego w Poznaniu. W jednostce było zatrudnionych trzech prokuratorów, z których jeden pełnił funkcję zastępcy prokuratora rejonowego w Trzciance i kierownika ośrodka w Czarnkowie. Na stanowiskach urzędniczych z kolei zatrudnione były cztery osoby, w tym jedna jako kierownik sekretariatu.
Z danych statystycznych za 2010 r. wynika, iż w ośrodku zamiejscowym zarejestrowano 817 spraw, co daje średnie obciążenie prokuratora w skali miesiąca 22,7 sprawy.
Zadania i etaty prokuratorskie oraz administracyjne likwidowanego ośrodka zostaną przejęte przez Prokuraturę Rejonową w Trzciance, w której pracuje dziś pięciu prokuratorów, z czego dwóch na stanowiskach kierowniczych – prokuratora rejonowego i zastępcy prokuratora rejonowego. Na zmianach mają nie ucierpieć interesanci i uczestnicy postępowań z tego terenu. Czarnków i Trzciankę dzieli 17 km.
Ośrodek w Trzciance z siedzibą w Czarnkowie nie jest jedynym, który zostanie zlikwidowany. W Prokuraturze Generalnej działa specjalny zespół, który bada sytuację najmniejszych jednostek. Pod lupę wzięto prokuratury o obsadzie od trzech do pięciu prokuratorów, ośrodki zamiejscowe prokuratur rejonowych (trzy etaty) i okręgowych (sześć – siedem etatów) oraz jednostki w miejscowościach, w których nie ma siedziby sądu. W sumie 81 prokuratur.
Podstawa prawna: