Coraz więcej rzeczników patentowych

Aplikacja rzecznikowska cieszy się coraz większym zainteresowaniem

Publikacja: 06.07.2012 08:45

Trwa egzamin poprawkowy na rzecznika patentowego. W tym tygodniu dla osób, które nie zdały w pierwszym terminie w listopadzie lub do niego wówczas nie przystąpiły. W pierwszym podejściu egzamin zdały 82 osoby na 108.

– Obserwujemy zdecydowany wzrost zainteresowania zawodem rzecznika patentowego. Z każdą aplikacją kandydatów jest więcej – mówi Renata Zawadzka, wiceprezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych i koordynator aplikacji.

Ostatnią aplikację ukończyło 120 osób. W tym roku wniosek o wpis na listę aplikantów złożyło 198 osób. Na poprzednią aplikację było 138 chętnych. Ukończyło ją 78 osób.

W końcu września odbędzie się egzamin konkursowy na aplikanta. Poza wiedzą techniczną sprawdza wiedzę z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa konstytucyjnego, zadań rzecznika patentowego i zasad wykonywania zawodu oraz znajomość języka obcego. Osoby, które na teście poprawnie odpowiedzą na co najmniej 70 pytań ze 100, zostaną dopuszczone do części ustnej. Obejmuje ona odpowiedź na trzy pytania i tłumaczenie z języka obcego: angielskiego, francuskiego lub niemieckiego.

Aplikacja rzecznikowska organizowana jest raz na trzy lata.

– Zajęcia odbywają się w systemie weekendowym w Warszawie. Są to wykłady, zajęcia praktyczne, praktyka w Urzędzie Patentowym RP. Aplikacja odbywa się pod kierunkiem patrona, rzecznika patentowego – wyjaśnia Renata Zawadzka.

Po ukończeniu aplikacji trzeba zdać egzamin kwalifikacyjny, aby zostać rzecznikiem patentowym. Egzamin składa się z dwóch części pisemnych i jednej ustnej. Część pisemna techniczna polega na sporządzeniu dokumentacji zgłoszenia wynalazku do ochrony. W części pisemnej prawnej trzeba sporządzić pismo procesowe i opinię na podstawie przedstawionego stanu faktycznego. Część ustna składa się z dziesięciu pytań.

Obecnie w PIRP są zrzeszone 983 osoby.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo