Wczoraj w Warszawie odbyła się coroczna konferencja Ministerstwa Sprawiedliwości „Mediacja – inna forma sprawiedliwości", której uczestnicy dyskutowali m.in. o jej obecnym stanie i przyszłości w rozwiązywaniu sporów w Polsce.
Mediacja polega na neutralnej pomocy osoby trzeciej w rozwiązaniu zaistniałego sporu. Może on dotyczyć i przedsiębiorców, i osób fizycznych, np. spraw rodzinnych.
– To formuła bardzo atrakcyjna, bo oferuje możliwość doprowadzenia do rozwiązania sporu nie w ciągu kilku lat, jak w sądzie, ale nawet w ciągu kilku dni lub tygodni. To pozwala zaoszczędzić olbrzymie kwoty, jakie podczas długotrwałych sporów ich strony przeznaczają na opłaty sądowe, prawników, ekspertów i obsługę logistyczną – przekonuje Jacek Kosuniak, kierownik Centrum Mediacji Gospodarczej, funkcjonującej przy Krajowej Radzie Radców Prawnych.
Na potwierdzenie tych słów przywoływane są dane zawarte w raporcie przygotowanym na zlecenie Komisji Europejskiej. Pokazują one, iż oddanie sprawy do mediacji w krajach Unii Europejskiej jest 36 razy tańsze i 12 razy szybsze od postępowania sądowego. Podobne są statystki dotyczące Polski. U nas wybór polubownego rozwiązania sporu przed wstąpieniem na drogę sądową jest 21 razy tańszy i 7 razy szybszy.
Potrzebę zmiany sposobu rozwiązywania konfliktów postulują prawnicy zatrudnieni w dużych firmach.