W podjętej deklaracji podkreślają, że nowo tworzona Prokuratura Europejska nie powinna generować dodatkowych kosztów i ma preferować zdecentralizowany system prac.
Sugerowane jest też , by w każdym państwie sprawy toczyły się na podstawie przepisów i procedur im właściwych. Muszą też być przyjęte ścisłe kryteria, które regulować będą sprawy współpracy organów krajowych i PE. Deklaracja jest efektem dwudniowego spotkania (15–17 maja 2013 r.) w Krakowie Sieci Prokuratorów Generalnych lub Ekwiwalentnych Instytucji przy Sądach Najwyższych Państw Członkowskich Unii Europejskiej. Tematem spotkania była integracja Prokuratury Europejskiej z systemami prawnymi państw członkowskich Unii Europejskiej.
Utworzenie tej instytucji, opierając się na instytucji Eurojust, w celu zwalczania przestępstw przeciwko interesom finansowym UE przewiduje art. 86 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Traktat poza stwierdzeniem, że Prokuratura Europejska ma być właściwa do prowadzenia dochodzeń, ścigania i stawiania przed sądem sprawców i współsprawców przestępstw przeciwko interesom finansowym UE i wnoszenia w tym zakresie oskarżenia przed właściwe sądy państw członkowskich UE, nie zawiera bliższych uregulowań co do statusu urzędu oraz zasad procedowania, jak i dopuszczalności dowodów i sądowej kontroli nad postępowaniem przygotowawczym.