W trakcie ostatniego posiedzenie Sejmu RP odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz innych ustaw (druk nr 1725). Pragnę zapoznać Pana Przewodniczącego z istotnymi wadami prawnymi, które w ocenie mojego samorządu zawarte są w wzmiankowanym projekcie ustawy. W tym przypadku są one tak istotnej natury, iż - w ocenie mojego samorządu – stoją one w sprzeczności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Ich wprowadzenie w życie bez wątpienia przyczyni się także do wyraźnego ograniczenia swobody świadczenia pomocy prawnej na terenie naszego kraju.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. 2010 r. Nr 10, poz. 65 z późn. zm.), radcowie prawni mogą wykonywać zawód tylko w ramach stosunku pracy, na podstawie umowy cywilnoprawnej, w kancelarii radcy prawnego oraz w spółce:
1) cywilnej lub jawnej, w której wspólnikami są radcowie prawni, adwokaci, rzecznicy patentowi, doradcy podatkowi lub prawnicy zagraniczni wykonujący stałą praktykę na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 lipca 2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 126, poz. 1069, z późn. zm.);
2) partnerskiej, w której partnerami są radcowie prawni, adwokaci, rzecznicy patentowi, doradcy podatkowi lub prawnicy zagraniczni wykonujący stałą praktykę na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 lipca 2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej;
3) komandytowej lub komandytowo-akcyjnej, w której komplementariuszami są radcowie prawni, adwokaci, rzecznicy patentowi, doradcy podatkowi lub prawnicy zagraniczni wykonujący stałą praktykę na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 lipca 2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej. Jak zatem widać radcy prawni nie mogą wykonywać zawodu w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej. To również dotyczy adwokatów.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, spowoduje rzeczywiste ograniczenie form wykonywania zawodu przez osoby wykonujące zawód zaufania publicznego jakim jest zawód radcy prawnego.