Andrzej Seremet, prokurator generalny, przygotował specjalne wytyczne, jak od początku do końca prowadzić sprawy dotyczące przemocy w rodzinie. Jego zalecenia obowiązują wszystkich prokuratorów prowadzących postępowania przygotowawcze.
Co mają robić? Podczas sporządzania protokołu z przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie nie tylko pisemnie pouczyć pokrzywdzonego o prawach, ale także udzielić mu wszystkich szczegółowych informacji o tym, co mu wolno i jakie terminy obowiązują. W toku sprawy karnej prokuratorzy muszą reagować na wszelkie przejawy użycia gróźb lub przemocy wobec świadków i pokrzywdzonych. Mają informować świadków o możliwości zastrzeżenia miejsca zamieszkania do wyłącznej wiadomości prokuratora i sądu.
Przesłuchanie pokrzywdzonego powinno się odbyć tylko raz. W jego trakcie trzeba ustalić, czy wszczęta została procedura niebieskiej karty. Jeśli tak – trzeba ściągnąć informacje z takiej karty.
Wśród wytycznych znalazł się też przepis, który zobowiązuje prokuratora do poinformowania sądu rodzinnego o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu rodziny i o demoralizacji nieletniego.
Prokurator powinien też przeanalizować akta postępowań karnych pod kątem złożenia wniosku o kompensatę państwową dla ofiar przestępstw. Jeśli przeglądając akta, śledczy uzna, że w sprawie doszło do poważnego uchybienia w działaniu instytucji państwowej, samorządowej lub społecznej, ma poinformować o tym odpowiednie służby kontrolne. Małoletnie ofiary mogą liczyć na kuratora.