Stawki adwokackie: NRA wycofała swoich przedstawicieli z rozmów z ministrem

Okręgowe rady adwokackie nie wskażą do 31 lipca prezesom sądów wykazu adwokatów uprawnionych do obrony w sprawach karnych. To efekt zerwania rozmów o podwyżce stawek za pomoc prawną

Publikacja: 22.07.2015 12:52

Stawki adwokackie: NRA wycofała swoich przedstawicieli z rozmów z ministrem

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Ministerstwo sprawiedliwości pozoruje rozmowy i nie chce się porozumieć w sprawie zmiany stawek adwokackich i radcowskich - uznała Naczelna Rada Adwokacka i wycofała swoich przedstawicieli z prac grupy roboczej, która do 31 lipca miała przygotować przygotować projekty zmian stawek za pomoc prawną świadczoną z urzędu oraz z wyboru.

W ramkach protestu Okręgowe Rady Adwokackie nie przedstawią do 31 lipca 2015 prezesom sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych pierwszego wykazu  adwokatów uprawnionych do obrony w postępowaniu karnym. Do przedstawienia takiego wykazu zobowiązuje ich rozporządzenie ministra sprawiedliwości  27 maja 2015 r. w sprawie sposobu zapewnienia oskarżonemu korzystania z pomocy obrońcy z urzędu, które weszło w życie 1 lipca 2015.

Grupa robocza składająca się z przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Krajowej Rady Radców Prawnych, została powołana w czerwcu po tym, jak NRA zagroziła protestem adwokatów, jeśli władze państwowe zignorują postulaty tego środowiska dotyczące m.in. podwyższenia stawek adwokackich i radcowskich.

Pierwsze spotkanie odbyło się 2 lipca 2015 r. Rozmowy dotyczyły  m.in. konieczności rozdzielenia regulacji na rozporządzenie w sprawie stawek za pomoc prawną świadczoną z wyboru i pomoc prawną świadczoną z urzędu. Prawnicy wskazywali, że trzeba zagwarantować dobrowolność prowadzenia spraw z urzędu poprzez wprowadzenie stosownych zmian w rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 27 maja 2015 r. w sprawie sposobu zapewnienia oskarżonemu korzystania z pomocy obrońcy. Na kolejnym spotkaniu 13 lipca przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości zaprezentowali projekt rozporządzenia dotyczący podwyższenia stawek, ale wyłącznie za sprawy z urzędu. Wedle tej propozycji stawki miałyby wzrosnąć o 50 proc., przy jednoczesnym zapisie, że sądy zasądzają jako zasadę dwie trzecie takiej stawki. Zdaniem NRA taka podwyżka byłaby podwyżką iluzoryczną.

Negocjacje w sprawie stawek w ramach grupy roboczej miały być kontynuowane dzisiaj (22 lipca), lecz wczoraj ministerstwo odwołało spotkanie i nie zaproponowało nowego terminu. NRA uznała, że świadczy to o braku dobrej woli ministerstwa, by zakończyć rozmowy do końca lipca. Poza tym, w ocenie NRA, wynik dwóch spotkań grupy roboczej wskazuje na „brak satysfakcjonującego postępu w negocjacjach". Zdaniem NRA 50-proc. podwyżka stawek, która obowiązują od 13 lat i od początku były zbyt niskie, to jedynie pozorowanie podwyżki, a zapis o zasądzaniu przez sądy 2/3 podwyższonych stawek świadczy, o niepoważnym traktowaniu strony negocjacji.

W tej sytuacji prezydium NRA zdecydowało o wycofaniu swoich przedstawicieli z prac grupy roboczej.

- Pana przedstawiciele nie przedstawili konkretnego i pełnego stanowiska co do zaproponowanego projektu rozporządzenia w sprawie stawek za pomoc świadczoną z wyboru, który to projekt opracowany przez oba samorządy: adwokatów i radców prawnych, znajduje się w ministerstwie od 2014 r. Z kolei przedstawiony projekt rozporządzenia w sprawie stawek za pomoc świadczona z urzędu wskazuje na brak chęci porozumienia i pozorowanie rozmów - stwierdził prezes NRA Andrzej Zwara w liście do ministra sprawiedliwości Borysa Budki. List został dziś doręczony do Ministerstwa Sprawiedliwości.

NRA wróci do rozmów pod warunkiem, że ministerstwo przedstawi konkretne propozycje legislacyjne, które realizują postulaty adwokatury.

Z ramienia NRA z grupy roboczej odwołani zostali Jacek Trela, wiceprezes NRA, Rafał Dębowski, sekretarz NRA, Mirosława Pietkiewicz, skarbnik NRA i Grzegorz Majewski, prezes Sądu Dyscyplinarnego w Warszawie.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr