Reklama
Rozwiń

Aplikanci adwokaccy złożyli ślubowanie

Ponad 550 młodych prawników opuściło w czwartek gmach Filharmonii Narodowej, jako aplikanci adwokaccy stołecznej izby. W taki oto sposób stali się członkami największej izby adwokackiej w kraju. W ślubowaniu prócz bohaterów wydarzenia i ich rodzin wzięła udział niespotykana dotąd liczba oficjeli.

Aktualizacja: 05.01.2018 08:18 Publikacja: 05.01.2018 07:37

Foto: materiały prasowe

Do aplikantów przemówiła m.in. Małgorzata Gersdorf I. Prezes Sądu Najwyższego, Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP odczytał natomiast list od prezydenta Andrzeja Dudy. Głos zabrał także dr Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich, adw. Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie oraz adw. Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

-Wybrali państwo zawód adwokata, który jest zawodem wymagającym i pięknym. Pięknym ponieważ daje prawdziwe poczucie niezależności, która jest wymagana do należytego wykonywania tego zawodu - mówił prezes NRA. I przypomniał, że w 2018 roku obchodzone będzie stulecie adwokatury, jest to więc czas szczególny. -Rok 2018 nastąpił po roku 2017. A rok 2017 - jak państwo wiedzą - to był rok stulecia odrodzonego sądownictwa na ziemiach polskich. Tego sądownictwa, co do którego dzisiaj podejmowane są działania nazywane przez niektórych reformami, przez niektórych zamachem na niezależność tego sądownictwa. Niezwykła rola spoczywa dziś na adwokatach (..) reprezentujemy bowiem interesy naszych klientów, a wolą wszystkich ludzi, którzy idą do sądu jest to, by był on bezstronny i niezależny - zaznaczył Jacek Trela.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono