Kłopotliwa opłata za śmieci dla domków letniskowych

W przypadku nieruchomości na której znajduje się domek letniskowy obowiązek ponoszenia opłaty powstaje za rok bez względu na długość okresu korzystania z nieruchomości – wskazał WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

Aktualizacja: 29.08.2020 14:21 Publikacja: 29.08.2020 00:01

Kłopotliwa opłata za śmieci dla domków letniskowych

Foto: Fotorzepa, Jakub Dobrzyński JD Jakub Dobrzyński

Zgromadzenie związku międzygminnego ustaliło w regulaminie utrzymania czystości i porządku, że właściciele domków letniskowych w zabudowie jednorodzinnej lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, wykorzystywanych jedynie przez część roku są zobowiązani do pozbywania się odpadów w sezonie letnim tj. w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia.

Zapis ten zaskarżyli do sądu właścicieli działki zabudowanej domem letniskowym, znajdującej się na terenie związku międzygminnego. Zwrócili oni uwagę, że zgodnie z art. 6i ust 1 pkt 3) o utrzymaniu czystości i porządku w gminach obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstaje „w przypadku nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy, i innej wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe – za rok bez względu na długość okresu korzystania z nieruchomości". Ustawodawca nie nadaje więc organowi stanowiącemu regulamin uprawnienia do określania okresu użytkowania nieruchomości czy też definiowania tego okresu jako sezon letni.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?