Kłopotliwa opłata za śmieci dla domków letniskowych

W przypadku nieruchomości na której znajduje się domek letniskowy obowiązek ponoszenia opłaty powstaje za rok bez względu na długość okresu korzystania z nieruchomości – wskazał WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

Aktualizacja: 29.08.2020 14:21 Publikacja: 29.08.2020 00:01

Kłopotliwa opłata za śmieci dla domków letniskowych

Foto: Fotorzepa, Jakub Dobrzyński JD Jakub Dobrzyński

Zgromadzenie związku międzygminnego ustaliło w regulaminie utrzymania czystości i porządku, że właściciele domków letniskowych w zabudowie jednorodzinnej lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, wykorzystywanych jedynie przez część roku są zobowiązani do pozbywania się odpadów w sezonie letnim tj. w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia.

Zapis ten zaskarżyli do sądu właścicieli działki zabudowanej domem letniskowym, znajdującej się na terenie związku międzygminnego. Zwrócili oni uwagę, że zgodnie z art. 6i ust 1 pkt 3) o utrzymaniu czystości i porządku w gminach obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstaje „w przypadku nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy, i innej wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe – za rok bez względu na długość okresu korzystania z nieruchomości". Ustawodawca nie nadaje więc organowi stanowiącemu regulamin uprawnienia do określania okresu użytkowania nieruchomości czy też definiowania tego okresu jako sezon letni.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?