Austria: Podatki w kraju tanecznego walca

Zanim wyjedziemy do pracy w Austrii, przemyślmy, czy nam się to opłaca od strony obowiązkowych danin. Bo nasz fiskus niechętnie o nas zapomni, a nowy chętnie nas pozna. Co gorsza, instytucje ubezpieczeniowe postąpią tak samo

Aktualizacja: 19.04.2011 04:43 Publikacja: 19.04.2011 03:00

Austria: Podatki w kraju tanecznego walca

Foto: www.sxc.hu

Red

W powszechnej świadomości Polaków data 1 maja 2011 jest tą, która otwiera dla nich niemiecki rynek pracy. To jednak niecała prawda, bo kończy się także okres ochronny w Austrii i Szwajcarii. Zajmijmy się w tym miejscu podatkowymi i składkowymi konsekwencjami wyjazdu do Austrii dla kilkudziesięciu tysięcy naszych rodaków (tak przewidują najodważniejsze szacunki).

Gdy znajdziemy pracę, to, niezależnie od tego czy pomogła nam polska lub austriacka agencja pracy czy to efekt naszej obrotności, powinniśmy zadać sobie podstawowe pytanie: czy przyjechaliśmy tu, by wyemigrować na stałe z Polski, czy też praca w Austrii jest okazją, aby podreperować domowy budżet, a na razie przyszłość wiążemy z ojczyzną?

Od odpowiedzi na nie zależy nasz status podatkowy i nasze pieniądze. Przyjmijmy dla porządku, że zamierzamy zostać w Austrii na  stałe. Dla polskiego fiskusa sytuacja taka nastąpi, gdy nie będziemy mieli już na terytorium Polski tzw. centrum interesów życiowych.

O co chodzi polskim urzędom skarbowym, opisują przepisy polskiej ustawy z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm., dalej ustawa o PIT).

Liczy się rezydencja

Zgodnie z art. 3 ustawy o PIT osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium RP podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów niezależnie od miejsca położenia ich źródeł.

Miejsce zamieszkania na terytorium Polski dla celów podatkowych wiąże się z dwoma kryteriami:

- posiadaniem na terytorium naszego kraju centrum interesów życiowych (osobistych),

- przebywaniem na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym (nie kalendarzowym).

Spełnienie chociaż jednego z tych warunków oznacza, że jesteśmy polskimi rezydentami podatkowymi, i obliguje nas do rozliczenia się w Polsce. Niezależnie od tego w związku z pracą w Austrii możemy zostać także austriackimi rezydentami podatkowymi zobligowanymi do opodatkowania dochodu w ojczyźnie najpiękniejszego walca.

Wtedy to stosujemy przepisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską i Austrią podpisanej w Wiedniu 13 stycznia 2004 (dalej umowa) oraz protokołu zmieniającego niektóre postanowienia tej umowy podpisanego w Warszawie 4 lutego 2008 (dalej protokół).

W myśl art. 4 ust. 1 umowy określenie „osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie” oznacza każdą osobę, która zgodnie z prawem tego państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu, siedzibę zarządu albo inne kryterium o podobnym charakterze, i obejmuje również to państwo, jego jednostkę terytorialną lub organ lokalny.

Pojęcie to nie obejmuje jednak osób, które podlegają opodatkowaniu w  tym państwie w zakresie dochodu osiąganego tylko ze źródeł w tym państwie lub z tytułu majątku położonego w tym państwie.

Z kolei art. 4 ust. 2 umowy odwołuje się do kryterium interesów życiowych, w przypadku gdy nie można ustalić, gdzie dany podatnik ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych. Jeśli więc wymeldowaliśmy się i wyjeżdżamy całą rodziną do Austrii, to tam będziemy rozliczani jako austriacki rezydent podatkowy.

Uwaga! Rezydentami podatkowymi Austrii będą także obywatele krajów UE i EOG, których 90 proc. dochodów pochodzi ze źródeł austriackich.

Każda osoba pracująca na terenie Austrii musi najpierw wyrobić kartę podatkową (Lohnzettel) a następnie przekazać ją swojemu pracodawcy. Ten według tej karty odpowiednio potrąca podatek od płac (Lohnsteuer) i odprowadza go do urzędu skarbowego (Finanzamt).

Ile odprowadzimy

W Austrii istnieje jeden podatek dochodowy od osób fizycznych. Płacą go zarówno pracownicy najemni, jak i samozatrudnieni.

Pamiętać należy też, że do dochodu pracownika wlicza się niektóre świadczenia rzeczowe (Sachbezüge), np. samochód, mieszkanie służbowe. Poza tym dochody uzyskane z działalności w rolnictwie i leśnictwie podlegają opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym.

Dochodem pracownika podlegającym opodatkowaniu w Austrii jest jego wynagrodzenie podstawowe i wartość dodatkowych świadczeń w naturze lub w gotówce otrzymywanych od pracodawcy.

Uwaga! Austriackie prawo pozwala ubiegać się o zwrot podatku za trzy minione lata. Przez cały rok można składać wnioski w tej sprawie.

Formularze rozliczeniowe podatków dostępne są na stronie internetowej http://wien.arbeiterkammer.at.

Będą ulgi

Co w sytuacji gdy nasz rodzimy fiskus będzie uważał, że osiągnęliśmy dochody w Polsce? Tu zastosowanie znajdą postanowienia protokołu i umowy (art. 24 ust. 2). Austria zwolni od opodatkowania taki dochód lub majątek.

Dla niektórych ściśle określonych przychodów (np. dywidendy, odsetki etc.) zezwoli na odliczenie od podatku od dochodu tej osoby kwoty równej kwocie podatku zapłaconego w Polsce. Odliczenie takie nie może jednak przekroczyć tej części podatku, jaka została obliczona przed dokonaniem odliczenia i która odpowiada częściom dochodu osiągniętego w Polsce.

A jeśli dla celów podatkowych ciągle mieszkamy w Polsce? W takim wypadku musimy pamiętać, że tu się musimy rozliczyć. Dochody austriackie od wejścia w życie protokołu nie będą opodatkowane dzięki zastosowaniu metody wyłączenia z progresją.

Metoda ta zakłada, że w Polsce wyłącza się z podstawy opodatkowania dochód osiągnięty w Austrii. Wysokość austriackiego dochodu bierze się jedynie pod uwagę przy ustalaniu procentowej (progresywnej) stawki podatku od pozostałych dochodów, które podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Przy delegowaniu

Co w sytuacji gdy polski pracodawca, w tym agencja pracy tymczasowej, delegują nas do pracy w Austrii? W przypadku podatków znaczenie będzie miał art. 15 ust. 2 umowy.

Przewiduje on, że mimo reguły opodatkowywania dochodów z pracy w danym kraju wynagrodzenie, jakie osoba mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie otrzymuje za pracę najemną wykonywaną w drugim umawiającym się państwie, podlega opodatkowaniu tylko w pierwszym z nich. Ale pod warunkiem że:

- odbiorca przebywa w drugim państwie przez okres lub okresy nieprzekraczające łącznie 183 dni w danym roku podatkowym i

- wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim państwie, oraz

- wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim państwie.

Jeśli wszystkie warunki będą spełnione, nasze dochody z pracy świadczonej dzięki oddelegowaniu będą i tak opodatkowane w Polsce. W innym razie w grę wchodzą zasady ogólne.

Austria wprowadziła wiele ulg dla cudzoziemców, także oddelegowanych do pracy na jej terytorium.

Mają one zastosowanie, gdy dana osoba nie była austriackim rezydentem przez ostatnie dziesięć lat i będzie pracować tymczasowo w Austrii dla austriackiego pracodawcy w imieniu zagranicznego pracodawcy przez okres nieprzekraczający pięciu lat.

Składki na ubezpieczenia

Jak wygląda sprawa ze składkami na ubezpieczenie społeczne? W Austrii każdy pracownik legalnie zatrudniony podlega powszechnemu ubezpieczeniu społecznemu.

Gdy dana osoba ma już poświadczenie zameldowania, powinna je niezwłocznie pokazać pracodawcy, ponieważ ten musi zgłosić ją do lokalnej kasy chorych. Inaczej nie uzyskamy prawa do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych na terenie Austrii.

Natomiast osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, powinny zgłosić się do ubezpieczenia w rzemieślniczej kasie chorych.

Ubezpieczenie gwarantuje pracownikowi m.in. zasiłek chorobowy, opiekę medyczną, hospitalizację, rekompensaty w  razie wypadku przy pracy. Pracodawcy są odpowiedzialni za  zarejestrowanie pracowników w zakładzie ubezpieczeń społecznych.

Z chwilą rejestracji każda osoba otrzymuje swój indywidualny numer ubezpieczenia społecznego (Sozialversicherungsnummer). Składki na ubezpieczenie społeczne są odciągane automatycznie od  pensji pracowników. Koszt ten jest podzielony pomiędzy pracodawcę i pracownika. Ich wysokość uzależniona jest od grupy zawodowej, do której należy pracownik.

Niezależnie od postanowień prawa austriackiego także polsko-austriacka umowa o zabezpieczeniu społecznym z 7 września 1998, a konkretnie art. 6 przewiduje, że osoba wykonująca działalność zarobkową podlega obowiązkowi ubezpieczenia zgodnie z przepisami prawnymi tej umawiającej się strony, na której terytorium działalność jest wykonywana.

To samo dotyczy osoby niesamodzielnie zarobkującej, w  przypadku gdy jej miejsce zamieszkania lub siedziba pracodawcy znajdują się na terytorium drugiej umawiającej się strony.

Z kolei art. 10 umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowi, że „jeśli osoba przebyła okresy ubezpieczenia zgodnie z przepisami prawnymi obu umawiających się stron, to okresy te są zliczane na prawo do świadczeń i czas ich przysługiwania, o ile nie przypadają na ten sam okres”.

Oczywiście niezależnie od przepisów tej umowy także prawo unijne zagwarantowało te elementarne prawa. A więc składki w Austrii liczą nam się do okresu składkowego i składając polskie zeznanie podatkowe, możemy je odliczyć w zeznaniu.

W przypadku składek na ubezpieczenie społeczne w razie oddelegowania trzeba sięgnąć do art. 12 ust. 1 rozporządzenia 883/2004.

W myśl tego przepisu osoba, która wykonuje działalność jako pracownik najemny w państwie członkowskim w imieniu pracodawcy, który normalnie tam prowadzi swą działalność, a która jest delegowana przez tego pracodawcę do innego państwa członkowskiego do wykonywania pracy w imieniu tego pracodawcy, nadal podlega ustawodawstwu pierwszego państwa członkowskiego, pod warunkiem że przewidywany czas takiej pracy nie przekracza 24 miesięcy i że osoba ta nie jest wysłana, by zastąpić inną osobę.

Stawki podatkowe

Pracując w Austrii, zapłacimy tamtejszemu fiskusowi od dochodów

- do 25 tys. euro rocznie – 36,5 proc.

- od 25 tys. do 51 tys. euro rocznie – 43,214 proc.

- powyżej 51 tys. euro rocznie – 50 proc.

Wolny od podatku jest dochód do 11 tys. euro rocznie (po reformie z 2009 roku).

Czytaj też artykuły:

 

Więcej w serwisie:

Prawo dla Ciebie

»

Polak za granicą

»

Praca za granicą

»

Austria

Prawo dla Ciebie

»

Polak za granicą

»

Praca za granicą

»

Niemcy

Prawo dla Ciebie

»

Polak za granicą

»

Podatek od dochodów za granicą

Dobra Firma

»

Kadry i płace

»

ZUS

»

Składki od dochodów uzyskanych za granicą

 

Zobacz cały poradnik:

Dobra Firma

»

Kadry i płace

»

Poradniki kadrowo-płacowe

»

Praca w Austrii od 1 maja 2011 r.

 

ŚWIĘTA PAŃSTWOWE NAD DUNAJEM  I NAD WISŁĄ

W Austrii

W Polsce

1 stycznia, Nowy Rok

1 stycznia, Nowy Rok

6 stycznia, Trzech Króli

6 stycznia, Trzech Króli

 

niedziela, pierwszy dzień Wielkiejnocy

Poniedziałek Wielkanocny

poniedziałek, drugi dzień Wielkiejnocy

1 maja, Święto Pracy

1 maja, święto państwowe

 

3 maja, święto narodowe

 

pierwszy dzień Zielonych Świątek

drugi dzień Zielonych Świątek

 

Boże Ciało

Boże Ciało

15 sierpnia, Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny

15 sierpnia, Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny

26 października, święto narodowe Austrii

 

1 listopada, dzień Wszystkich Świętych

1 listopada, dzień Wszystkich Świętych

8 grudnia, Niepokalane Poczęcie

11 listopada, narodowe Święto Niepodległości

25 grudnia, Boże Narodzenie

25 grudnia, pierwszy dzień Bożego Narodzenia

26 grudnia, Dzień św. Szczepana

26 grudnia, drugi dzień Bożego Narodzenia

 

W powszechnej świadomości Polaków data 1 maja 2011 jest tą, która otwiera dla nich niemiecki rynek pracy. To jednak niecała prawda, bo kończy się także okres ochronny w Austrii i Szwajcarii. Zajmijmy się w tym miejscu podatkowymi i składkowymi konsekwencjami wyjazdu do Austrii dla kilkudziesięciu tysięcy naszych rodaków (tak przewidują najodważniejsze szacunki).

Gdy znajdziemy pracę, to, niezależnie od tego czy pomogła nam polska lub austriacka agencja pracy czy to efekt naszej obrotności, powinniśmy zadać sobie podstawowe pytanie: czy przyjechaliśmy tu, by wyemigrować na stałe z Polski, czy też praca w Austrii jest okazją, aby podreperować domowy budżet, a na razie przyszłość wiążemy z ojczyzną?

Pozostało 93% artykułu
Konsumenci
Pozew grupowy oszukanych na pompy ciepła. Sąd wydał zabezpieczenie
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Sądy i trybunały
Dr Tomasz Zalasiński: W Trybunale Konstytucyjnym gorzej już nie będzie
Konsumenci
TSUE wydał ważny wyrok dla frankowiczów. To pokłosie sprawy Getin Banku
Nieruchomości
Właściciele starych budynków mogą mieć problem. Wygasają ważne przepisy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Prawo rodzinne
Przy rozwodzie z żoną trzeba się też rozstać z częścią krów