Składki na ubezpieczenia
Jak wygląda sprawa ze składkami na ubezpieczenie społeczne? W Austrii każdy pracownik legalnie zatrudniony podlega powszechnemu ubezpieczeniu społecznemu.
Gdy dana osoba ma już poświadczenie zameldowania, powinna je niezwłocznie pokazać pracodawcy, ponieważ ten musi zgłosić ją do lokalnej kasy chorych. Inaczej nie uzyskamy prawa do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych na terenie Austrii.
Natomiast osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, powinny zgłosić się do ubezpieczenia w rzemieślniczej kasie chorych.
Ubezpieczenie gwarantuje pracownikowi m.in. zasiłek chorobowy, opiekę medyczną, hospitalizację, rekompensaty w razie wypadku przy pracy. Pracodawcy są odpowiedzialni za zarejestrowanie pracowników w zakładzie ubezpieczeń społecznych.
Z chwilą rejestracji każda osoba otrzymuje swój indywidualny numer ubezpieczenia społecznego (Sozialversicherungsnummer). Składki na ubezpieczenie społeczne są odciągane automatycznie od pensji pracowników. Koszt ten jest podzielony pomiędzy pracodawcę i pracownika. Ich wysokość uzależniona jest od grupy zawodowej, do której należy pracownik.
Niezależnie od postanowień prawa austriackiego także polsko-austriacka umowa o zabezpieczeniu społecznym z 7 września 1998, a konkretnie art. 6 przewiduje, że osoba wykonująca działalność zarobkową podlega obowiązkowi ubezpieczenia zgodnie z przepisami prawnymi tej umawiającej się strony, na której terytorium działalność jest wykonywana.
To samo dotyczy osoby niesamodzielnie zarobkującej, w przypadku gdy jej miejsce zamieszkania lub siedziba pracodawcy znajdują się na terytorium drugiej umawiającej się strony.
Z kolei art. 10 umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowi, że „jeśli osoba przebyła okresy ubezpieczenia zgodnie z przepisami prawnymi obu umawiających się stron, to okresy te są zliczane na prawo do świadczeń i czas ich przysługiwania, o ile nie przypadają na ten sam okres”.
Oczywiście niezależnie od przepisów tej umowy także prawo unijne zagwarantowało te elementarne prawa. A więc składki w Austrii liczą nam się do okresu składkowego i składając polskie zeznanie podatkowe, możemy je odliczyć w zeznaniu.
W przypadku składek na ubezpieczenie społeczne w razie oddelegowania trzeba sięgnąć do art. 12 ust. 1 rozporządzenia 883/2004.
W myśl tego przepisu osoba, która wykonuje działalność jako pracownik najemny w państwie członkowskim w imieniu pracodawcy, który normalnie tam prowadzi swą działalność, a która jest delegowana przez tego pracodawcę do innego państwa członkowskiego do wykonywania pracy w imieniu tego pracodawcy, nadal podlega ustawodawstwu pierwszego państwa członkowskiego, pod warunkiem że przewidywany czas takiej pracy nie przekracza 24 miesięcy i że osoba ta nie jest wysłana, by zastąpić inną osobę.
Stawki podatkowe
Pracując w Austrii, zapłacimy tamtejszemu fiskusowi od dochodów
- do 25 tys. euro rocznie – 36,5 proc.
- od 25 tys. do 51 tys. euro rocznie – 43,214 proc.
- powyżej 51 tys. euro rocznie – 50 proc.
Wolny od podatku jest dochód do 11 tys. euro rocznie (po reformie z 2009 roku).
Czytaj też artykuły:
Więcej w serwisie:
Prawo dla Ciebie
»
Polak za granicą
»
Praca za granicą
»
Austria
Prawo dla Ciebie
»
Polak za granicą
»
Praca za granicą
»
Niemcy
Prawo dla Ciebie
»
Polak za granicą
»
Podatek od dochodów za granicą
Dobra Firma
»
Kadry i płace
»
ZUS
»
Składki od dochodów uzyskanych za granicą
Zobacz cały poradnik:
Dobra Firma
»
Kadry i płace
»
Poradniki kadrowo-płacowe
»
Praca w Austrii od 1 maja 2011 r.
ŚWIĘTA PAŃSTWOWE NAD DUNAJEM I NAD WISŁĄ
W Austrii
W Polsce
1 stycznia, Nowy Rok
1 stycznia, Nowy Rok
6 stycznia, Trzech Króli
6 stycznia, Trzech Króli
niedziela, pierwszy dzień Wielkiejnocy
Poniedziałek Wielkanocny
poniedziałek, drugi dzień Wielkiejnocy
1 maja, Święto Pracy
1 maja, święto państwowe
3 maja, święto narodowe
pierwszy dzień Zielonych Świątek
drugi dzień Zielonych Świątek
Boże Ciało
Boże Ciało
15 sierpnia, Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny
15 sierpnia, Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny
26 października, święto narodowe Austrii
1 listopada, dzień Wszystkich Świętych
1 listopada, dzień Wszystkich Świętych
8 grudnia, Niepokalane Poczęcie
11 listopada, narodowe Święto Niepodległości
25 grudnia, Boże Narodzenie
25 grudnia, pierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudnia, Dzień św. Szczepana
26 grudnia, drugi dzień Bożego Narodzenia