15 maja weszły w życie przepisy umożliwiające przywrócenie obywatelstwa polskiego. Do tej pory można je było jedynie nabyć z mocy prawa (np. przez urodzenie), poprzez nadanie przez prezydenta RP i uznanie za obywatela polskiego – co potwierdzają wojewodowie.
Obecnie z możliwości przywrócenia obywatelstwa polskiego mogą skorzystać wszyscy cudzoziemcy (np. wywiezieni podczas wojny i pozostali w byłych republikach ZSRR, emigranci do Izraela i do Niemiec), którzy je utracili przed 1 stycznia1999 r. i złożą wniosek o jego przywrócenie.
Najpierw do konsula
Wniosek ma być wypełniony w języku polskim (szczegóły – patrz ramka). Formularz, którego wzór określa rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych z 8 maja 2012 r. (DzU z 11 maja, poz. 501), można pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Cudzoziemcy mieszkający za granicą składają wniosek do konsula.
Dzieci emigrantów mogą wystąpić o przywrócenie obywatelstwa polskiego, jeżeli posiadały je i utraciły je przed 1 stycznia 1999 r. na podstawie określonych przepisów ustaw o obywatelstwie polskim z lat 1920, 1951 i 1962. Mianowicie, jeżeli któreś z rodziców zrzekło się polskiego obywatelstwa, uzyskało zezwolenie na jego zmianę, utraciło je przez nabycie obcego obywatelstwa lub przez przyjęcie urzędu publicznego lub wstąpienie do obcego wojska – a wszystkie te sytuacje rozciągały się na dzieci do lat 18. Możliwość przywrócenia polskiego obywatelstwa mają również dzieci osób pozbawionych go za naruszenie obowiązku wierności wobec PRL, działania na szkodę jej żywotnych interesów, nielegalny wyjazd za granicę czy odmowę powrotu do PRL.
Dzieci emigrantów, które nigdy nie nabyły obywatelstwa polskiego, np. urodziły się po utracie obywatelstwa polskiego przez rodziców i nie nabyły obywatelstwa polskiego przez urodzenie, będą mogły je nabyć w drodze nadania przez prezydenta RP. W wypadkach określonych w art. 30 ust. 4 i 5 obecnej ustawy, mogą być uznane za obywateli polskich. Decyzje wydają wtedy wojewodowie.