Ministerstwo Finansów wyjaśniło zasady wymiany danych z innymi krajami UE w odpowiedzi na interpelację poselską nr 7679. Obecnie państwa przekazują sobie informacje o opodatkowaniu dochodu, majątku lub kapitału oraz składek ubezpieczeniowych zarówno na wniosek, jak i z urzędu.
– To skuteczne narzędzie identyfikowania osób przebywających za granicą, które nie płacą podatków. Po uzyskaniu stosownych informacji podejmowane są działania zmierzające do ich opodatkowania – zapewniła wiceminister Hanna Majszczyk.
Jak wyjaśnia, prowadzone czynności dowodowe pozwalają ustalić adres podatnika i doręczyć mu pismo pocztą. Jeśli jednak dana osoba często zmienia miejsce zamieszkania, polski fiskus może wystąpić do władz innego państwa o doręczenie takiego pisma za ich pośrednictwem.
Więcej informacji
Od 2013 r. wymiana informacji będzie miała szerszy zakres. Zgodnie z przygotowanym przez MF projektem założeń do zmian w ordynacji podatkowej ma ona obejmować „wszelkie informacje, które wydają się istotne do celów stosowania i wykonywania przepisów prawa podatkowego". Chodzi o daniny „stanowiące dochód budżetu państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego"z wyjątkiem VAT, akcyzy i opłat skarbowych. Organy będą miały miesiąc na udzielenie informacji z urzędu oraz od dwóch do sześciu miesięcy – na wniosek. To dostosowanie do dyrektywy Rady 2011/16/UE.
4 mln zł podatku zapłacili Polacy od uzyskanych za granicą dochodów z odsetek i dywidend w 2011 r.