Reklama
Rozwiń

Wybory za granicą - obywatele potrzebują więcej obwodów głosowania

Zgodnie z szacunkami poza granicami Polski żyje ponad 21 milionów Polaków, przy 37,1 mln mieszkających w Polsce. To duża siła, która może dać lub odebrać przewagę politykom podczas wyborów.

Publikacja: 12.06.2023 18:06

Wybory za granicą - obywatele potrzebują więcej obwodów głosowania

Foto: Adobe Stock

Życie za granicą nie pozbawia prawa czynnego prawa wyborczego, może je jednak znacząco utrudnić - aby skorzystać ze swojego prawa należy zgłosić swoją chęć do właściwego terytorialnie konsula. Zgłoszenia można dokonać ustnie, pisemnie, ale także telefonicznie, telegraficznie czy w formie elektronicznej. Takie działanie jest konieczne, aby zostać zostać dopisanym do listy danego obwodu głosowania. 

Obwody głosowania, to natomiast stałe jednostki terytorialne utworzone celem przeprowadzania wyborów oraz referendów. Stałe obwody liczą od 200 do 4 000 mieszkańców, przy czym w uzasadnionych wypadkach można tę liczbę ograniczyć. W przypadku wyborów do parlamentu i Parlamentu Europejskiego oraz na Prezydenta RP tworzone są także obwody zagraniczne, jeśli na jego terenie znajduje się co najmniej 15 wyborców i jeżeli istnieje możliwość przekazania właściwej komisji wyborczej wyników głosowania niezwłocznie po jego zakończeniu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono