Choć zarobki nie są szczególnie wysokie, to do pracy u naszych południowych sąsiadów zachęca przyjazna atmosfera, bliskość kraju oraz fakt, że nie trzeba znać obcego języka.
Polski obywatel, który chce pracować, a zatem i przebywać w Czechach dłużej niż trzy miesiące, powinien się postarać o zezwolenie na pobyt. Niepotrzebne jest natomiast zezwolenie na pracę.
Aby w ogóle móc zawrzeć umowę o pracę, należy się najpierw poddać badaniom lekarskim. Umowa może być zawarta na piśmie i regulować następujące kwestie: rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, datę rozpoczęcia, wskazanie czy umowa zawarta jest na czas określony, i ewentualnie jaki, czy nie. W każdym wypadku, najpóźniej miesiąc od rozpoczęcia pracy, pracodawca powinien poinformować zatrudnionego o jego prawach i obowiązkach.
Umowa na czas określony nie może trwać dłużej niż dwa lata, a na czas próbny – dłużej niż trzy miesiące.
Minimalna miesięczna pensja wynosi w Czechach 6700 koron, ale średnie wynagrodzenie to około 16 tys. koron. Polacy w praktyce rzadko dostają mniej niż 15 tys. koron miesięcznie. Do tego bardzo często pracodawca gwarantuje im nieodpłatnie hotel, dopłaca do wyżywienia.Tydzień pracy trwa średnio 42 godziny.