Reklama
Rozwiń

Emerytury z Polski trafią za ocean

ZUS niebawem będzie mógł przyznać wcześniejsze emerytury 60-letnim Polakom pracującym w USA i Kanadzie, którzy łącznie mają przepracowane w tych krajach i Polsce 35 lat

Publikacja: 11.09.2008 08:03

Emerytury z Polski trafią za ocean

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Zawarte przez Polskę umowy o zabezpieczeniu społecznym z Kanadą i USA są już na etapie zatwierdzania przez parlamenty tych państw.

Przewidują one możliwość sumowania okresów ubezpieczenia w dwóch państwach oraz przyznawania emerytur lub rent częściowych, gdy w jednym z państw lub w obu zbyt krótkie okresy nie dają prawa do takiego świadczenia.

W Polsce procedura ratyfikacji tych umów także jest prawie ukończona. Czekają już tylko na podpis prezydenta. Dlatego ZUS już negocjuje porozumienia administracyjne ze stroną kanadyjską i amerykańską.

[srodtytul]Tamtejsze formularze[/srodtytul]

W czerwcu odbyły się polsko-kanadyjskie rozmowy między ZUS i KRUS a kanadyjskim International Policy and Agreements Seniors and Pension Policy Secretariat Human Resources and Social Development Canada. Z tych ustaleń wynika, że [b]osoby zamieszkałe w Polsce ubiegające się o kanadyjskie świadczenia emerytalno-rentowe na podstawie tej umowy posługiwać się będą tamtejszymi formularzami[/b]. Podobnie Polacy występujący o świadczenia w Kanadzie będą mieli dostęp do druków polskiego ZUS.

[srodtytul]Wielu skorzysta[/srodtytul]

Podobne rozmowy odbędą się niebawem ze stroną amerykańską. Uzgodnione w nich zostaną procedury i formularze. Oznacza to, że osoby, które wyjechały przed laty do USA lub Kanady, nie będą musiały wracać do Polski, by otrzymać świadczenie z ZUS.

Z szacunków przeprowadzonych przez ZUS w 2005 r. wynika, że [b]z nowych przepisów może skorzystać ponad 35 tys. Polaków pracujących w USA i ponad 30 tys. z Kanady[/b]. Po nowelizacji ustawy emerytalnej z maja tego roku, gdy mężczyźni w wieku 60 lat z 35-letnim stażem pracy zyskali prawo do starania się o wcześniejsze emerytury z ZUS, chętnych będzie zapewne znacznie więcej.

Na przykład mężczyzna, który w 1990 r., po przepracowaniu 20 lat w Polsce, wyjechał do USA i tam przepracował kolejne 15 lat, a do końca tego roku skończy 60 lat, nie ma teraz prawa do wcześniejszej emerytury. Po wejściu w życie umowy z USA będzie już mógł się o nią starać. Łącznie ma bowiem wymagane przez polskie przepisy 35 lat stażu emerytalnego.

Social Security Administration (SSA) z USA sprawdzi jednak dla ZUS, czy ten mężczyzna spełnia inny warunek stawiany przez polskie przepisy: pracy na etacie przez sześć miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat przed złożeniem wniosku o wcześniejszą emeryturę.

Umowa z USA przewiduje ponadto, że SSA będzie sprawdzała dla polskiego ZUS, czy dana osoba pracowała w warunkach szczególnych, które także dają prawo do wcześniejszej emerytury.

[srodtytul]Proporcjonalnie do pracy[/srodtytul]

To, że nowe przepisy międzynarodowe pozwolą na sumowanie okresów pracy w poszczególnych państwach, wcale jednak nie oznacza, że zainteresowani dostaną dwie pełne emerytury. W myśl zawartych umów emerytura z ZUS zostanie co prawda obliczona na podstawie łączonego okresu podlegania ubezpieczeniom społecznym, jednak wypłacona w wysokości proporcjonalnej do okresu pracy w danym państwie.

[ramka][b]Komentuje Dorota Dzienisiuk adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim[/b]

Minimalny wiek przejścia na emeryturę w USA to 62 lata, zainteresowanym jednak przysługuje wówczas niepełne świadczenie. Pełną emeryturę dostaje się dopiero w wieku 66 lat, a do jej uzyskania wystarczy dziesięć lat pracy. Po ratyfikacji umów i wejściu ich w życie może więc się zdarzyć, że Polacy zatrudnieni w USA będą mogli wystąpić o polską emeryturę z ZUS, a nie będą jeszcze mieli prawa do amerykańskiej. Jest także sporo osób, które mogą otrzymywać pełne emerytury z Polski i USA, gdyż mają wypracowany cały wymagany staż emerytalny w Polsce (np. 25 lat) oraz pełny dziesięcioletni staż w USA. Będą one mogły uzyskać korzystniejszą wysokość świadczeń, uwzględniając podczas jej obliczania staż pracy w drugim państwie.[/ramka]

[link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2008/09/11/emerytury-z-polski-trafia-za-ocean/]Skomentuj ten artykuł[/mail]

Zawarte przez Polskę umowy o zabezpieczeniu społecznym z Kanadą i USA są już na etapie zatwierdzania przez parlamenty tych państw.

Przewidują one możliwość sumowania okresów ubezpieczenia w dwóch państwach oraz przyznawania emerytur lub rent częściowych, gdy w jednym z państw lub w obu zbyt krótkie okresy nie dają prawa do takiego świadczenia.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono