Jaki podatek w Polsce, gdy pracowaliśmy również w Szkocji

W 2008 roku pracowałam w Polsce trzy miesiące, następnie wyjechałam do Szkocji gdzie pracowałam do końca roku. Czy mogę rozliczyć się w Polsce tylko za te trzy miesiące?

Publikacja: 04.02.2009 13:00

Jaki podatek w Polsce, gdy pracowaliśmy również w Szkocji

Foto: ROL

Tak, jeżeli miejscem zamieszkania czytelniczki jest Szkocja. Jeśli natomiast czytelniczka posiada miejsce zamieszkania w Polsce, to powinna rozliczyć z polskim urzędem skarbowym całość swoich dochodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

[ramka][b]Kiedy miejsce zamieszkania jest w Polsce [/b]

Zgodnie z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] osoba posiada miejsce zamieszkania na terenie RP jeżeli:

1) posiada na terytorium RP centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.[/ramka]

Jeżeli miejscem zamieszkania czytelniczki jest Szkocja, to w Polsce powinna rozliczyć tylko dochody z trzech miesięcy, podczas których pracowała w Polsce (ograniczony obowiązek podatkowy).

[srodtytul]Pamiętaj o umowie[/srodtytul]

Rozliczając dochody ze Szkocji trzeba pamiętać, że Polska i Wielka Brytania mają podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, która przewiduje, że dochody uzyskane po 1 stycznia 2007 roku są rozliczane z uwzględnieniem [b]metody wyłączenia z progresją[/b].

Oznacza to, że nasza czytelniczka rozliczy w Polsce tylko podatek od dochodów uzyskanych w Polsce, natomiast dochody ze Szkocji będą brane pod uwagę przez polski urząd skarbowy tylko przy obliczaniu stawki, według której zostanie obliczony podatek od dochodów krajowych.

To lepsza metoda niż tak, którą przewidywała poprzednia umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Wielką Brytanią. Była to tzw. [b]metoda proporcjonalnego odliczenia (kredytu)[/b]. Metoda ta (nadal obowiązuje w umowach z np. Austrią, Belgią, Holandią) polega na kumulowaniu dochodów uzyskanych za granicą i tych uzyskanych w Polsce i odliczaniu kwoty podatku uzyskanego za granicą od zobowiązania wyliczonego w Polsce.

[srodtytul]Jaki formularz[/srodtytul]

W celu rozliczenia dochodu zagranicznego czytelniczka powinna złożyć PIT 36, a także załącznik PIT/ZG.

Począwszy od rozliczenia za 2008 r. można odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone za granicą. Przywilej ten może się jednak okazać użyteczny dla nielicznych tylko podatników. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule “[link=http://www.rp.pl/artykul/67482,242344_Odliczenie_skladek_za_prace_za_granica_nie_bedzie_proste_.html]Odliczenie składek za granicą nie będzie proste[/link]”.

[ramka] [b]Można skorzystać z abolicji[/b]

W rozliczeniach za 2008 r. - dzięki ustawie abolicyjnej, która wprowadziła do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nową ulgę (art. 27 g) - podatnik ma prawo odliczyć od podatku dochodowego kwotę stanowiącą różnicę między podatkiem obliczonym przy zastosowaniu do przychodów z pracy za granicą metody odliczenia proporcjonalnego a kwotą podatku obliczonego przy zastosowaniu do tych przychodów metody wyłączenia z progresją. W praktyce regulacja ta zrównuje obciążenie podatkowe pomiędzy metodą proporcjonalnego odliczenia i metodą wyłączenia z progresją.[/ramka]

[ramka][b]Zobacz też video z dyżuru naszych ekspertów:[/b]

"[link=http://pl.youtube.com/watch?v=sZhx4QOYieA]Rozliczenie dochodów z zagranicy[/link]", "[link=http://pl.youtube.com/watch?v=NpuUAz-xUCs&feature=related]Jak rozliczyć się z zagranicznych wynagrodzeń[/link]", "[link=http://pl.youtube.com/watch?v=iEoHDPEgWfY&feature=related]Jak rozliczyć dochody z zagranicy[/link]"[/ramka]

Tak, jeżeli miejscem zamieszkania czytelniczki jest Szkocja. Jeśli natomiast czytelniczka posiada miejsce zamieszkania w Polsce, to powinna rozliczyć z polskim urzędem skarbowym całość swoich dochodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

[ramka][b]Kiedy miejsce zamieszkania jest w Polsce [/b]

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr