Polacy muszą legalizować pobyt w Danii

Nie trzeba już posiadać zezwolenia na pracę w Danii. Kraj ten od 1 maja otworzył swój rynek pracy dla obywateli Polski i krajów, które wraz z nami przystąpiły do Unii

Publikacja: 08.06.2009 07:00

Żeby do dni swego ubezpieczenia zaliczyć okres zatrudnienia w Polsce, trzeba z urzędu pracy pobrać f

Żeby do dni swego ubezpieczenia zaliczyć okres zatrudnienia w Polsce, trzeba z urzędu pracy pobrać formularz E 301 i złożyć go w kasie ubezpieczeń w Danii

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Otwarcie rynku pracy przez Danię to dobra wiadomość dla Polaków, którzy pracują tam w tzw. szarej strefie. Powinni oni teraz zalegalizować swój pobyt.

[b]Jeszcze tylko w Austrii, Niemczech i na Malcie występują ograniczenia w zatrudnianiu pracowników z Polski. Maksymalnie mogą być utrzymane do 1 maja 2011 r.

Razem z Danią od 1 maja 2009 r. rynek pracy dla naszych obywateli otworzyła także Belgia. Oznacza to, że nie trzeba już posiadać zezwolenia na pracę w obu tych krajach.[/b]

[b]W Danii zatrudnienie można znaleźć przede wszystkich w sektorze budowlanym, rolniczym i usługach, zwłaszcza przy opiece nad osobami starszymi.[/b] Brakuje też wykwalifikowanych pielęgniarek.

[srodtytul]Pisemny angaż[/srodtytul]

Warto pamiętać, że każdej osobie zatrudnionej w duńskim przedsiębiorstwie przysługuje umowa o pracę na piśmie. W dokumencie tym powinny znaleźć się informacje o tym, który układ zbiorowy ma zastosowanie do stosunku zatrudnienia z daną osobą. Musi być także podana forma wynagrodzenia – godzinowe czy akordowe.

Ważne jest też to, że w Danii każdy miesiąc zatrudnienia w roku kalendarzowym daje prawo do 2,08 dnia urlopu. Urlop należy wykorzystać w roku następującym bezpośrednio po tym, w którym nabyte zostało do niego prawo. Rok urlopowy biegnie od 1 maja do 30 kwietnia. Rekompensata urlopowa wynosi 12,5 proc. łącznego wynagrodzenia za pracę. Wysokość zgromadzonych z jej tytułu środków jest wykazywana na bieżąco w odcinkach wypłaty wynagrodzenia. Dnia 15 lutego przedsiębiorstwo wystawia na rzecz pracownika kartę urlopową za upływający rok nabywania uprawnień urlopowych.

Przed wykorzystaniem wolnego, kartę powinien poświadczyć aktualny pracodawca pracownika, a następnie należy ją wysłać do poprzedniego pracodawcy. Wypłata rekompensaty urlopowej – pod warunkiem terminowego nadesłania karty urlopowej – następuje najpóźniej na jeden miesiąc przed rozpoczęciem urlopu. Jeżeli przed wykorzystaniem urlopu pracownik podejmie decyzję o opuszczeniu Danii i podjęciu pracy w Polsce, ma on możliwość otrzymania wypłaty zgromadzonych środków za potrąceniem podatku.

[srodtytul]Ubezpieczenie od bezrobocia[/srodtytul]

Osoby zatrudnione w Danii nie są automatycznie objęte ubezpieczeniem na wypadek bezrobocia. W związku z tym bardzo ważne jest to, aby pracownik sam złożył wniosek o objęcie go takim ubezpieczeniem przez odpowiednią duńską instytucję. Wniosek należy złożyć w terminie ośmiu tygodni od wygaśnięcia polskiego ubezpieczenia pracownika.

Aby do duńskiego ubezpieczenia móc zaliczyć okresy zatrudnienia w Polsce, należy z urzędu pracy w Polsce pobrać formularz E 301 i złożyć go w kasie ubezpieczeń w Danii. [b]Pracownik będzie objęty pełnym ubezpieczeniem na wypadek bezrobocia, jeśli w okresie ostatnich 12 tygodni/trzech miesięcy przepracował przynajmniej 296 godzin.[/b] Ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się z chwilą wpływu pisemnego wniosku o objęcie ubezpieczeniem do właściwej kasy. Jeżeli pracownik po okresie świadczenia pracy w Danii powróci do Polski, będzie mógł do polskiego ubezpieczenia zaliczyć staż pracy w Danii – również po jego udokumentowaniu formularzem E 301.

[srodtytul]Z daninami[/srodtytul]

Po zatrudnieniu się w duńskim przedsiębiorstwie należy się zarejestrować w odpowiednim duńskim urzędzie skarbowym, który nadaje pracownikowi status podatnika podlegającego pełnemu lub ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Danii. Zależnie od statusu, administracja skarbowa nadaje też podatnikowi numer osobowy lub numer identyfikacji podatkowej, a także wystawia kartę podatkową, na której widnieje informacja o wysokości podatku i ulg. Zazwyczaj te dokumenty są przesyłane przez organy skarbowe bezpośrednio do pracodawcy oraz pracownika. Istotne jest jak najszybsze zarejestrowanie się w urzędzie skarbowym i wystawienie karty podatkowej przed wypłatą pierwszego wynagrodzenia. Bez tej karty pracodawca będzie musiał potrącić podatek w wysokości 60 proc. wynagrodzenia.

Po otrzymaniu numeru osobowego lub identyfikacji podatkowej pracownik powinien się zwrócić do biura ubezpieczenia społecznego lub punktu obsługi interesantów urzędu gminy. Jeżeli pracownik dojeżdża do pracy z zagranicy, właściwy będzie urząd gminy, w której zarejestrowany jest jego pracodawca. Jeżeli pracownik zameldował się na terenie Danii – będzie to urząd tej gminy, na której terenie jest zameldowany. Trzeba tam poprosić o wystawienie tzw. żółtej karty ubezpieczenia zdrowotnego. Do czasu jej otrzymania Polak będzie musiał płacić za ewentualne usługi medyczne w Danii.

[srodtytul]Diety i koszty pobytu[/srodtytul]

Obywatelowi UE z Polski, który podejmuje pracę u duńskiego pracodawcy, z zasady nie przysługują diety oraz zwrot kosztów pobytu od jego pracodawcy. Jeżeli przedsiębiorstwo kieruje pracownika do pracy w tymczasowym miejscu pracy znajdującym się w pewnej odległości od miejsca zamieszkania pracownika, to określone postanowienia układu zbiorowego mogą uprawniać go do otrzymywania zwrotu lub pokrywania przez pracodawcę kosztów dojazdu, a pewne przepisy duńskiego prawa – do otrzymywania wolnych od podatku diet oraz rekompensaty kosztów podróży.

Jeżeli dany pracownik dojeżdża do pracy w Danii z zagranicy, tzn. określoną liczbę razy w danym okresie przekracza granicę, by dojechać do pracy w Danii, ale zachowuje status podatkowy jako rezydent w Polsce, to przez okres do 12 miesięcy przysługuje mu m.in. ulga podatkowa z tytułu:

Otwarcie rynku pracy przez Danię to dobra wiadomość dla Polaków, którzy pracują tam w tzw. szarej strefie. Powinni oni teraz zalegalizować swój pobyt.

[b]Jeszcze tylko w Austrii, Niemczech i na Malcie występują ograniczenia w zatrudnianiu pracowników z Polski. Maksymalnie mogą być utrzymane do 1 maja 2011 r.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr