Warto pamiętać, że każdej osobie zatrudnionej w duńskim przedsiębiorstwie przysługuje umowa o pracę na piśmie. W dokumencie tym powinny znaleźć się informacje o tym, który układ zbiorowy ma zastosowanie do stosunku zatrudnienia z daną osobą. Musi być także podana forma wynagrodzenia – godzinowe czy akordowe.
Ważne jest też to, że w Danii każdy miesiąc zatrudnienia w roku kalendarzowym daje prawo do 2,08 dnia urlopu. Urlop należy wykorzystać w roku następującym bezpośrednio po tym, w którym nabyte zostało do niego prawo. Rok urlopowy biegnie od 1 maja do 30 kwietnia. Rekompensata urlopowa wynosi 12,5 proc. łącznego wynagrodzenia za pracę. Wysokość zgromadzonych z jej tytułu środków jest wykazywana na bieżąco w odcinkach wypłaty wynagrodzenia. Dnia 15 lutego przedsiębiorstwo wystawia na rzecz pracownika kartę urlopową za upływający rok nabywania uprawnień urlopowych.
Przed wykorzystaniem wolnego, kartę powinien poświadczyć aktualny pracodawca pracownika, a następnie należy ją wysłać do poprzedniego pracodawcy. Wypłata rekompensaty urlopowej – pod warunkiem terminowego nadesłania karty urlopowej – następuje najpóźniej na jeden miesiąc przed rozpoczęciem urlopu. Jeżeli przed wykorzystaniem urlopu pracownik podejmie decyzję o opuszczeniu Danii i podjęciu pracy w Polsce, ma on możliwość otrzymania wypłaty zgromadzonych środków za potrąceniem podatku.
[srodtytul]Ubezpieczenie od bezrobocia[/srodtytul]
Osoby zatrudnione w Danii nie są automatycznie objęte ubezpieczeniem na wypadek bezrobocia. W związku z tym bardzo ważne jest to, aby pracownik sam złożył wniosek o objęcie go takim ubezpieczeniem przez odpowiednią duńską instytucję. Wniosek należy złożyć w terminie ośmiu tygodni od wygaśnięcia polskiego ubezpieczenia pracownika.
Aby do duńskiego ubezpieczenia móc zaliczyć okresy zatrudnienia w Polsce, należy z urzędu pracy w Polsce pobrać formularz E 301 i złożyć go w kasie ubezpieczeń w Danii. [b]Pracownik będzie objęty pełnym ubezpieczeniem na wypadek bezrobocia, jeśli w okresie ostatnich 12 tygodni/trzech miesięcy przepracował przynajmniej 296 godzin.[/b] Ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się z chwilą wpływu pisemnego wniosku o objęcie ubezpieczeniem do właściwej kasy. Jeżeli pracownik po okresie świadczenia pracy w Danii powróci do Polski, będzie mógł do polskiego ubezpieczenia zaliczyć staż pracy w Danii – również po jego udokumentowaniu formularzem E 301.