Odpowiedź Ministerstwa Finansów z 11 września 2008 r. na pytanie "Rz" w sprawie obowiązku uiszczania podatku akcyzowego od olejów smarowych sprowadzanych z obszaru Unii Europejskiej

Publikacja: 11.09.2008 03:18

Pytanie „Rzeczpospolitej”:

Czy i kiedy MF zamierza dostosować polską ustawę o podatku akcyzowym do przepisów unijnych (zwłaszcza tzw. dyrektywy energetycznej) w kwestii wyłączenia z opodatkowania olejów smarowych, gdy nie są one wykorzystywane dla celów napędowych lub opałowych a jedynie do smarowania silników? Pytamy w kontekście wyroku WSA w Szczecinie (ISA/Sz 62/08).

Odpowiedź Ministerstwa Finansów:

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 20 maja 2008 r. sygn. akt I SA/Sz 62/08, w powyższej sprawie, do dnia dzisiejszego nie jest prawomocny.

Zgodnie z art. 168 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.) orzeczenie sądu staje się prawomocne, jeżeli nie przysługuje co do niego środek odwoławczy. Ponieważ od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, dlatego do czasu rozpatrzenia skargi lub upływu terminu do wniesienia środka odwoławczego w postaci skargi kasacyjnej wyrok ten nie będzie prawomocny.

Należy zaznaczyć, że obecnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie opublikował sentencję, a w ostatnich dniach również uzasadnienie do wyroku z dnia 20 maja 2008 r. i stosownie do przepisu art. 173 § 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dyrektor Izby Celnej w Szczecinie może wnieść skargę kasacyjną do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia mu odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.

Ponadto Departament AE Ministerstwa Finansów informuje, że Ministerstwo Finansów nie może ingerować w rozstrzyganie spraw przez Naczelny Sąd Administracyjny, ponieważ zgodnie z art. 1 § 1 i 2 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. Nr 153, poz. 1269, z późn. zm.) to sądy administracyjne sprawują wymiar sprawiedliwości przez kontrolę działalności administracji publicznej, której częścią jest również Ministerstwo Finansów.

Resort finansów, w projekcie ustawy o podatku akcyzowym w art. 85 ust. 1 pkt 11 zaproponował stawkę akcyzy m.in. dla olejów smarowych w wysokości 1.180,00 zł/1.000 l. Natomiast jeżeli wyrób ten będzie przeznaczony do celów innych niż napędowe lub opałowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych albo jako oleje smarowe do silników albo do produkcji paliw silnikowych, olejów opałowych, dodatków lub domieszek do paliw silnikowych lub olejów smarowych do silników będzie zwolniony z akcyzy co zostanie zawarte w akcie wykonawczym do powyższego projektu ustawy.

Należy podkreślić, że oleje smarowe, które nie są opodatkowane ujednoliconym podatkiem akcyzowym, stanowią inną grupę produktów niż te, o których mowa w art. 3 ust. 1 tiret pierwsze Dyrektywy Rady 92/12/EWG. Zgodnie z art. 3 ust. 3 akapit pierwszy tej dyrektywy państwa członkowskie zachowują prawo do wprowadzenia lub utrzymania w mocy podatków od tych produktów, pod warunkiem, że podatki te nie spowodują zwiększenia formalności związanych z przekraczaniem granicy w handlu między państwami członkowskimi. Ponadto projekt ustawy o podatku akcyzowym nie posługuje się pojęciem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem