Oficjalne wyniki I tury wyborów prezydenckich:

Andrzej Duda – 8 450 513 głosów (43,5 proc.); Rafał Trzaskowski –  5 917 340 (30,46 proc.); Szymon Hołownia – 2 693 397 (13,87 proc.); Krzysztof Bosak – 1 317 380 (6,78 proc.); Władysław Kosiniak-Kamysz – 459 365 (2,36 proc.); Robert Biedroń – 432129 (2,22 proc.); Stanisław Żółtek – 45419 (0,23 proc.); Marek Jakubiak – 33652 (0,17 proc.); Paweł Tanajno – 27909 (0,14 proc.); Waldemar Witkowski – 27290 (0,14 proc.); Mirosław Piotrowski – 21065 (0.11 proc.)

23:25

Dziękujemy, że byli dziś Państwo z nami. Jutro na rp,pl kolejne doniesienia z kampanii wyborczej przed drugą turą.

23:20

Choć obaj kandydaci deklarują wolę stanięcia do debaty przed kamerami telewizyjnymi, wciąż nie wiadomo, czy do takiego pojedynku wyborczego dojdzie.

23:01

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

– Dla ludzi konserwatywnie wrażliwych zawsze bardzo ważna jest polityka prorodzinna. I tu ma się czym chwalić Platforma. Za moich czasów polityka prorodzinna była prowadzona z głębokim przekonaniem, ale i z „głową” były wydawane pieniądze – ocenił były prezydent Bronisław Komorowski.

22:45

W reakcji na wypowiedź Bielana Krzysztof Bosak napisał na Twitterze, że kłamstwem jest twierdzenie, jakoby powiedział dziś, na kogo zagłosuje lub nie zagłosuje.

22:22

– Cieszy mnie deklaracja Krzysztofa Bosaka – który kandydował, uzyskał niezły wynik, gratuluję mu tego – który powiedział dzisiaj, że weźmie udział w wyborach i na pewno nie zagłosuje na Rafała Trzaskowskiego – oświadczył Bielan.

22:01

– Jestem przekonany, że wyborcy Konfederacji, która została zbudowana wokół idei Marszu Niepodległości, nie dadzą się nabrać na te umizgi ze strony Rafała Trzaskowskiego – powiedział na antenie TVP Info rzecznik sztabu Andrzeja Dudy europoseł PiS Adam Bielan.

21:42

Bosak był pytany o zabiegi sztabów Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego, którzy od niedzielnego wieczoru starają się przyciągnąć do siebie wyborców Konfederacji. – Wydaje mi się, że w obu sztabach jest decyzja, że rozwiążą kwestię Konfederacji na poziomie wysyłania sygnałów medialnych – powiedział. – Wierzymy w mądrość naszych sympatyków. W internecie powstała dzisiaj cała seria memów wyśmiewających te umizgi, zabiegi, zmianę linii w różnych sprawach ze strony obu tych panów – mówił.

21:28

Kandydat i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak pytany w TVN24 o ocenę wyniku uzyskanego przez siebie w pierwszej turze wyborów powiedział, że „pozostaje niedosyt”. Wyraził zadowolenie, że wśród młodych wyborców zajął drugie miejsce.

21:04

20:43

20:24

19:35

Oceniając, że drugie imię Rafała Trzaskowskiego to „nieudolność” premier Morawiecki dodał: – Ale trzeba się bardzo wystrzegać marketingu politycznego, który oni stosują. Farbowane lisy. Przefarbowali się. Teraz im się nagle podoba nasza polityka społeczna, nasze obniżanie podatków.

19:20

– Trzeba działać szybko. Nie jak Senat, nie jak pan Trzaskowski w Warszawie przy Czajce, wielkiej katastrofie ekologicznej – mówił w Bełżycach premier Mateusz Morawiecki. – Wiecie, jak działał. W ogóle nie działał, państwo polskie mu pomogło. Nie potrafił sobie poradzić z tak niewielkim w sumie problemem. Przerzuciliśmy most pontonowy, przerzuciliśmy rurę i uratowaliśmy Warszawę i tę katastrofę ekologiczną zlikwidowaliśmy – stwierdził szef rządu.

18:59

– Panie Szymonie, we wszystkim się z panem zgadzam – powiedział pod adresem Hołowni Rafał Trzaskowski. Na wiecu w Chojnicach ubiegający się o urząd prezydenta wiceprzewodniczący Platformy deklarował, że do swego programu włączy też postulaty swych innych kontrkandydatów z pierwszej tury wyborów. W tym kontekście mówił o wolności dla przedsiębiorców, sprawach wsi oraz osobach wykluczonych.

18:14

– Dzisiaj, jak widzę twarze rządzących, to wydaje mi się, że naprawdę coś ukrywają. I dochodzą do nas takie sygnały, że sami rządzący, że sam pan prezydent Andrzej Duda wiedzą, że sobie nie poradzą z tym, co nadchodzi; że podobno szykują nowe podatki, że podobno szykują nowe obciążenia, że będą podejmowali bardzo trudne decyzje, niepopularne decyzje i złe decyzje dla obywateli. I chyba dlatego spieszyło im się tak z organizacją wyborów – mówił w Chojnicach Trzaskowski.

17:39

– Chcemy ułatwień jeśli chodzi o działalność dla przedsiębiorców. To część naszego programu i będziemy go wzbogacać o rzeczy, które są ważne dla innych – mówił Trzaskowski.

17:36

Wiceprzewodniczący PO zwrócił się do innych kandydatów z pierwszej tury deklarując, że „wsłuchuje się” w ich postulaty i że staną się one częścią jego programu. – Mówię dzisiaj, żeby państwo nie było zbyt opresyjne. Stąd właśnie weto podatkowe – stwierdził, odnosząc się do obietnicy, że jako prezydent będzie wetował podnoszenie podatków.

17:26

Trzaskowski podziękował Szymonowi Hołowni za zmobilizowanie osób, które dotąd nie głosowały. Przypomniał dzisiejsze słowa Hołowni, który mówił o potrzebie wprowadzenia weta samorządowego i weta środowiskowego („zielonego”). – We wszystkim się zgadzam. Te postulaty będą częścią mojego programu – oświadczył kandydat Koalicji Obywatelskiej.

17:17

– Tylko dziesięć dni dzieli nas od wygranej – powiedział Rafał Trzaskowski na spotkaniu z sympatykami w Chojnicach.

16:52

16:29

15:50

Andrzej Duda powiedział, że zwrócił się do „wszystkich trzech wielkich telewizji”, żeby wspólnie zrobiły debatę kandydatów przed drugą turą. Zapewnił, że nie ma problemu, by stawać do debaty. – Ja bym tylko chciał, żebyśmy mogli normalnie prowadzić kampanię, żeby została zorganizowana debata bez żadnych podtekstów, bo już takie zarzuty wcześniej bywały – dodał. – Ja bardzo chętnie stanę do tej debaty z panem Rafałem Trzaskowskim, nie widzę żadnego problemu – zadeklarował prezydent.

15:45

Prezydent został zapytany, jak będzie chciał przed drugą turą przekonać niezdecydowanych wyborców. – Zapraszam wszystkich na spotkania ze mną, które odbywają się w różnych miejscach w Polsce. Można wtedy usłyszeć to, co mam do powiedzenia, można porozmawiać ze mną o przyszłości i kwestiach programowych – powiedział.

15:38

Prezydent Andrzej Duda odwiedził miejscowość Jawornik Polski w województwie podkarpackim, gdzie wręczył Ochotniczej Straży Pożarnej, która w wyniku niedawnej powodzi straciła wóz, promesę na zakup nowego samochodu.

15:18

Hołownia: Nasz ruch nie udzieli poparcia żadnemu kandydatowi w drugiej turze wyborów prezydenckich.

15:16

Hołownia: Nie mam w drugiej turze swojego kandydata, ale oddam głos przeciwko wizji prezydentury prezentowanej przez Andrzeja Dudę i PiS.

15:09

Szymon Hołownia ogłosił, że powstanie ruch społeczny, który przyjmie formę stowarzyszenia i będzie się nazywał Polska 2050.

14:55

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższych dniach, na PiS zagłosowałoby 44 procent ankietowanych Polaków. Druga Koalicja Obywatelska zyskałaby głosy 24 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego sondażu poparcia partii politycznych przeprowadzonego przez CBOS.

14:48

14:30

– Mamy do wyboru zło i nie wiemy, które jest mniejsze, a które większe – powiedział Janusz Korwin-Mikke, jeden z liderów Konfederacji. W rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem poseł zapowiedział, że w tym tygodniu w związku z drugą turą wyborów prezydenckich przedstawi „pewną propozycję”. – Ona nie jest w kierunku ani pana Dudy, ani pana Trzaskowskiego – zastrzegł.

13:46

Trzaskowski w Kościerzynie zapowiada „weto podatkowe” – wetowanie ustaw podnoszących podatki.

13:38

Trzaskowski w Kościerzynie: Ostatnio czytam, że coraz częściej młodzież mówi o panu (prezydencie) „cykor” w internecie. Niech się pan nie boi, niech pan stanie do debaty, prawdziwej, nie w TVP Info. Może byłoby fajnie, gdyby pan nie znał wszystkich pytań przed debatą.

13:37

Rafał Trzaskowski w Kościerzynie: Gdziekolwiek jestem, same uśmiechy, niesamowita energia, bo wiecie, że zwyciężymy te wybory.

13:19

Wynik Krzysztofa Bosaka jest średni, nie będę tego komentował – mówił Janusz Korwin-Mikke w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem.

Całej rozmowy można wysłuchać tutaj:

13:16

13:15

W Bytomiu jeden z członków komisji wyborczej fałszował karty do głosowania, na których wybrano Rafała Trzaskowskiego. Sprawą zajmuje się policja  – informuje Onet.

12:46

12:45

Wybór między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim to wybór między fałszywym przyjacielem a jawnym wrogiem – powiedział w RMF FM Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji w wyborach prezydenckich.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

12:32

Radosław Fogiel: Jeśli prezydent nie boi się pytań Polaków, niech stawi się w Końskich (na debacie w TVP), gdzie Polacy będą zadawać pytania kandydatom.

12:27

Bielan pytany o udział Andrzeja Dudy w debacie, którą chce zorganizować Onet, WP i TVN oraz TVN24: Na czwartek pan prezydent ma zaplanowane cztery duże spotkanie, ma też zaplanowany wywiad na żywo w innej telewizji i nie weźmie udziału w debacie. Zgodziliśmy się na debatę zorganizowaną przez TVP, w poniedziałek.

12:21

Adam Bielan, rzecznik sztabu wyborczego Andrzeja Dudy: Wzywamy Rafała Trzaskowskiego, aby nie uciekał od problemów, żeby nie czekał ze strony rządu, który go poratuje, żeby był na miejscu tak jak każdy dobry gospodarz i rozwiązywał problemy (związane z gwałtownymi opadami deszczu – red.). Kampania może poczekać. Natomiast Rafała Trzaskowskiego do wielu godzin w Warszawie nie ma.

12:13

11:53

Do sondaży należy mieć podejście krytyczne, a nie wierzyć. Nie należy traktować sondaży jak prawdę objawioną, tylko jako zdjęcie wycinka rzeczywistości, który badamy. Jeśli ktoś ma 40 procent poparcia, to nie oznacza, że ostatecznie będzie miał tyle głosów – mówi Marcin Duma, fundator i prezes zarządu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych.

Całej rozmowy można wysłuchać tutaj:

11:50

11:47

Duda w Parzniewie: Polska wieś, choć wychowałem się w dużej mierze w mieście, jest dla mnie istotna, a jej sprawy są dla mnie równie ważne jak sprawy miejskie, a może nawet istotniejsze. Widzę jak cały czas infrastruktury brakuje na wsi

11:42

Duda w Parzniewie: Musi być opieka ze strony państwa nad rolnikami.

11:39

Andrzej Duda w Parzniewie: Polska jest wielkim krajem, mamy ponad 312 tys. km2, ogromna część naszego kraju to część stanowiąca ziemię uprawną, 40 proc. ludności naszego kraju mieszka na terenach wiejskich. Polskie rolnictwo stanowi o bezpieczeństwie żywnościowym Polski. Każdy mógł się o tym dobitnie przekonać, gdy zaczęła się pandemia koronawirusa – nagle okazało się, że puste półki sklepowe natychmiast zapełniały się żywnością. Natychmiast.

11:07

Nie mam wątpliwości, że dla przytłaczającej większości wyborców Szymona Hołowni Rafał Trzaskowski jest bliżej niż Andrzej Duda – mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem były wicepremier Roman Giertych.

Całej rozmowy można wysłuchać tutaj:

tv.rp.pl

tv.rp.pl

11:00

Obozy PiS i anty-PiS mogą liczyć na 9 milionów głosów każdy. O prezydenturze mogą zdecydować nawet pojedyncze głosy. Największym wyzwaniem będzie ich znalezienie – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński.

10:02

9:49

Trzaskowski w Tczewie: Wezmę udział w debacie (organizowanej przez Onet, WP, TVN i TVN24). Jeszcze raz zwracam się do pana prezydenta: Ja pojawiłem się w TVP. Dziś musimy zorganizować debatę, w której będziemy rozmawiali o prawdziwych problemach. Panie prezydencie, niech się pan nie boi, porozmawiajmy, może w taki sposób, żeby nie znać wcześniej wszystkich pytań.

9:47

Trzaskowski w Tczewie: Rząd uważa samorządowców za wrogów. My nie uważamy rządu za wrogów – tylko za oponentów politycznych.

9:41

Trzaskowski obiecuje w Tczewie, że doprowadzi do wyremontowania mostu, którego remont przed pięcioma laty obiecał prezydent Andrzej Duda.

9:40

Nie mam wątpliwości, że dla przytłaczającej większości wyborców Szymona Hołowni Rafał Trzaskowski jest bliżej niż Andrzej Duda – mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem były wicepremier Roman Giertych.

9:38

Rafał Trzaskowski w Tczewie: Większość Polek i Polaków opowiedziało się za zmianą, dzisiaj potrzebna jest ta energia, abyśmy wszyscy zdali sobie sprawę ze stawki tych wyborów.

9:28

Prezydent Andrzej Duda wielokrotnie wpływał na decyzje rządu, korygował je. Używał też weta – przekonywał w radiowej Trójce minister aktywów Jacek Sasin.

8:58

8:55

Prosimy wszystkich wyborców, którym leży na sercu dobro Polski, by głosowali na Rafała Trzaskowskiego – mówił w TVN24 poseł Koalicji Obywatelskiej, Tomasz Siemoniak.

tv.rp.pl

tv.rp.pl

8:39

8:10

Wyborca, który głosował na Bosaka czy Hołownię musi zadać sobie pytanie, czy woli wybrać ten element współpracy, czy raczej kłótni pomiędzy prezydentem, a rządem – uważa rzecznik rządu Piotr Müller.

7.35

Rafał Trzaskowski nie będzie walczył z pandemią, tylko z rządem – uważa były wicepremier Jarosław Gowin, gość „Rozmowy Piaseckiego” w TVN24.

7:15

W nowym sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski w II turze wyborów przewagę ma Rafał Trzaskowski. Gdyby wybory odbyły się dziś, przewagą głosów 48,1 proc : 45,6 proc. pokonałby Andrzeja Dudę.

JANEK SKARZYNSKI / AFP

JANEK SKARZYNSKI / AFP

Frekwencja: 64,51 proc.

6:37

Kandydat KO nie musi nikogo straszyć. Wystarczy, że prawidłowo zaadresuje swoje obietnice i znajdzie odpowiednie słowa, które nie zabrzmią fałszywie – pisze w „Rzeczpospolitej” Zuzanna Dąbrowska.

6:34

Kandydat PiS nie walczy o elektorat Hołowni, który jest dogadany z Trzaskowskim, a dla wyborców Konfederacji nie jest wiarygodny – pisze w „Rzeczpospolitej” Jacek Nizinkiewicz.

6:05

PKW podaje oficjalne wyniki wyborów:

Andrzej Duda – 8 450 513 (43,5 proc.)

Rafał Trzaskowski – 5 917 340 (30,46 proc.)

Szymon Hołownia – 2 693 397 (13,87 proc.)

Krzysztof Bosak – 1 317 380 (6,78 proc.)

Władysław Kosiniak-Kamysz – 459 365 (2,36 proc.)

Robert Biedroń – 432129 (2,22 proc.)

Stanisław Żółtek – 45419 (0,23 proc.)

Marek Jakubiak – 33652 (0,17 proc.)

Paweł Tanajno – 27909 (0,14 proc.)

Waldemar Witkowski – 27290 (0,14 proc.)

Mirosław Piotrowski – 21065 (0.11 proc.)

Frekwencja: 64,51 proc.

5:52

Doradcy Rafała Trzaskowskiego muszą jednocześnie walczyć o nowych wyborców, jak i przekonywać tych, którzy oddali swój głos – by poszli na wybory za dwa tygodnie. W sztabie Andrzeja Dudy wymagania co do liczby nowych wyborców koniecznych do zwycięstwa w II turze są dużo mniejsze, ale politycy PiS sami przyznają, że muszą dbać o to, by ich własny elektorat się nie zdemobilizował. Politycy PiS uznają, że cel, jakim było zdobycie mocnej, dwucyfrowej przewagi przed II turą, został zrealizowany – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko.

5:48

Może będzie casting ofert na debaty. Jeśli będą inne bardzo atrakcyjne propozycje, prezydent rozważy je wszystkie i wybierze taką, która będzie do przyjęcia dla obu sztabów – tak doradca prezydenta Andrzeja Dudy, prof. Andrzej Zybertowicz, skomentował propozycję zorganizowania przez TVN, TVN24, Onet i Wirtualną Polskę debaty prezydenckiej przed II turą wyborów, w których Andrzej Duda zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim.

FOT. RADEK PASTERSKI

FOT. RADEK PASTERSKI

5:35

Znów pojawiają się zarzuty o celowe utrudnianie głosowania za granicą. Tym razem dotyczą krótkiego okienka na dopisanie się do rejestru wyborców – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

5:14

Państwowa Komisja Wyborcza odnotowała 350 wykroczeń i możliwych przestępstw podczas głosowania, ale ważniejsze mogą być protesty wyborców – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

4:58

Przed drugą turą głosowania kandydaci na prezydenta muszą zabiegać o głosy nowych wyborców. Skuteczniejsze będzie bujanie w obłokach czy stąpanie po ziemi? – odpowiedzi na to pytanie szukamy w „Rzeczpospolitej”.

Wojtek RADWANSKI,JANEK SKARZYNSKI / AFP

Wojtek RADWANSKI,JANEK SKARZYNSKI / AFP

4:43

Po przeliczeniu prawie wszystkich (99,78 proc.) głosów przewaga prezydenta Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim wzrosła, ale sztaby i tak szykują się na bardzo zaciętą kampanię – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko.

4:17

PKW wciąż nie opublikowała końcowych wyników wyborów prezydenckich. Cząstkowe wyniki wyborów ustalone na podstawie danych z 99,78 proc. obwodów wskazują, że w pierwszej turze prezydent Andrzej Duda wygrywa z kandydatem KO Rafałem Trzaskowskim różnicą 13,33 pkt. proc. Andrzej Duda uzyskał poparcie 43,67 proc. (8 412 183 głosy), zaś Rafał Trzaskowski 30,34 proc. (5 845 164 głosy).

Na kolejnych miejscach w wyborach prezydenckich znaleźli się: Szymon Hołownia – 13,85 proc. (2 667 655 głosów), Krzysztof Bosak – 6,75 proc. (1 300 923 głosy), Władysław Kosiniak-Kamysz – 2,37 proc. (457 092 głosy), Robert Biedroń – 2,21 proc. (425 734 głosy), Stanisław Żółtek – 0,23 proc. (45 092 głosy), Marek Jakubiak – 0,17 proc. (33 294 głosy), Paweł Tanajno – 0,14 proc. (27 610 głosów), Waldemar Witkowski – 0,14 proc. (26 877 głosów) i Mirosław Piotrowski – 0,11 proc. (20 944 głosy).

Frekwencja wyniosła – według danych cząstkowych – 64,4 proc.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

4:15

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało statystyki dotyczące przebiegu wyborów prezydenckich poza granicami kraju. W wielu państwach odnotowano duży wzrost liczby oddanych głosów.

W wyborach prezydenckich, których I tura odbyła się 28 czerwca, startowało 11 kandydatów. Byli to (w alfabetycznej kolejności): Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek. Do II tury - jak wynika z badania exit poll - weszli prezydent Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca.

Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia.