Kościół: Nie dla piwa na stadionach

Zespół Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości zaapelował do rządu i parlamentarzystów o zablokowanie ustawy wprowadzającej sprzedaż piwa na stadionach

Publikacja: 09.06.2011 16:35

Kościół: Nie dla piwa na stadionach

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

- Jeżeli chcemy mieć bezpieczne stadiony to trzeba wyeliminować czynniki, które bezpieczeństwu zagrażają. Alkohol, który tak łatwo pobudza agresję jest jednym z tych najważniejszych-  .- mówi „Rz"  ks. kanonik Zbigniew Kaniecki, sekretarz Zespołu Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Zespół Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości zwrócił się z apelem do rządu i klubów parlamentarnych o to by nie zgodziły się na przyjęcie ustaw pozwalających na sprzedaż piwa na stadionach.  „Niepokojem napawają informacje medialne o ponownych próbach wprowadzenia piwa na stadiony. Działania Rządu, który z jednej strony deklaruje troskę o bezpieczeństwo i spokój na meczach piłkarskich, a z drugiej przyjmuje tak szkodliwe zapisy, budzą niezrozumienie i słuszny sprzeciw licznych środowisk (...)"- napisano w oświadczeniu sygnowanym przez ks. biskupa Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego Zespołu.

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Ministerstwo Zdrowia zaproponowało by na stadionach była możliwość sprzedaży piwa o zawartości alkoholu do 4,5 proc. Z kolei MSWiA zaproponowało, by taką możliwość ograniczyć tylko do  meczy Euro 2012. Poprawka MSWiA na razie nie została przyjęta, rząd będzie  jeszcze nad ustawą pracował.

- Lobby alkoholowe ma duże pieniądze i spore wpływy. Szkoda, że ludzie, którzy mają dbać o dobro i bezpieczeństwo Polaków niedobrym wpływom ulegają- ocenia ks. Zbigniew Kaniecki

W komunikacie Zespołu Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości zaznaczono – „Jeżeli ustawy te zostaną przyjęte przez Parlament, przyniosą trudne do oszacowania szkody, zarówno w wymiarze bezpieczeństwa, jak i zdrowia publicznego. Szczególnie negatywnie wpłyną na bezpieczeństwo i zdrowie najmłodszych kibiców. Wpłyną również negatywnie na i tak już alarmujące statystyki, według których w Polsce żyje niemal 1 mln osób uzależnionych, zaś 4 mln stanowią grupę pijących szkodliwie i ryzykownie."

Jak informowała wczoraj „Rz" rządowej ustawy pozwalającej na sprzedaż piwa podczas meczy piłkarskich nie chcą też sami kibice. Ogólnopolski Związek Stowarzyszeń Kibicowskich skupiający ok. 50 organizacji kibicowskich z całej Polski m.in.  kibiców Lecha, Legii, Cracovii, Wisły i Widzewa wspólnie z Fundacją Republikańską przygotowuje obywatelski projekt ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Jednym z jego najważniejszych punktów jest wprowadzenie całkowitej prohibicji na stadionach.

- Na stadiony chodzi coraz więcej rodzin z małymi dziećmi. Chcemy żeby przychodzili, niech uczą się ducha sportowej rywalizacji, wspólnego przeżywania emocji. Nie mogą być narażone na widok zataczających się „spitków"- mówi „Rz" Radomir Szaraniec, prawnik ze stowarzyszenia Tylko Cracovia

Wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski (PO) pytany przez „Rz" protest kibiców przeciwko rządowym planom wprowadzenia piwa na stadiony ocenił negatywnie. - Na stadionach w całej Europie można kupić słabe piwo i nie ma w tym nic złego- mówił.

Ksiądz Zbigniew Kaniecki antypiwny sprzeciw kibiców popiera. – Cieszy mnie, że środowisko fanów piłki nożnej tak wyraźnie mówi, że nie chce sprzedaży alkoholu na meczach. Dziękuję wszystkim, którzy dotychczas wyrazili swój sprzeciw wobec tak niebezpiecznej propozycji

Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!