Od początku tego roku obywatele Ukrainy złożyli w sumie 2184 wnioski o status uchodźcy, dla porównania rok wcześniej było ich zaledwie 46. Wśród wnioskodawców nie ma przedstawicieli poprzedniego reżymu czyli przedstawicieli resortów siłowych i władz związanych z poprzednią ekipą Wiktora Janukowycza. Ci uciekli do Rosji. Są za to m.in. uczestnicy protestów na Majdanie, Tatarzy Krymscy, uciekinierzy z rejonów, gdzie teraz trwają najcięższe walki. Są też młodzi ludzie, którzy uchylają się służby w ukraińskiej armii.
Osoby ubiegające się o ochronę międzynarodową w Polsce pochodzą z obwodów: donieckiego (ok. 46 proc.) i ługańskiego (ok. 27 proc.), a także z Krymu (ok. 13 proc.) – który jest okupowany przez Rosję.
O udzielenie ochrony międzynarodowej ubiegają się również osoby z obwodów: zaporożskiego, chersońskiego, odeskiego, dniepropietrowskiego, mikołajowskiego, równieńskiego oraz winnickiego – wynika z raportu o sytuacji Ukraińców przygotowanego przez Urząd do spraw Cudzoziemców.
Pod względem liczby składanych wniosków przez uchodźców Ukraina obecnie znajduje się na drugim miejscu, tuż za Rosją (to głównie uciekinierzy z Czeczeni).
Według stanu na 17 grudnia 2014 r., liczba obywateli Ukrainy ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy stanowi blisko 34 proc. ogólnej liczby ubiegających się o nadanie tego statusu. Pomocą socjalną Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców objętych zostało 1 712 obywateli Ukrainy.