Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 17.12.2020 12:51 Publikacja: 16.12.2020 06:58
Foto: Fotorzepa
W gronie nominowanych znalazło się czternastu kandydatów reprezentujących Polskę, Ukrainę i Białoruś, którzy rozwijają myśl redaktora „Kultury" i twórcy Instytutu Literackiego w Paryżu. W tym roku wyjątkowo, z powodu epidemii SARS CoV-2, ogłoszenie wyników głosowania kapituły zostanie przedstawiony w czasie gali online. Transmisja odbędzie się 17 grudnia na stronie internetowej „Rzeczpospolitej” rp.pl oraz na naszym profilu na Facebooku.
Kapituła nagrody nominowała do nagrody następujące osobowości: Mykołę Riabczuka – poetę ukraińskiego; Andrzeja Peciaka – badacza „Kultury", wydawcę dzieł Giedroycia; Iwonę Hofman – badaczkę „Kultury", prof. UMCS w Lublinie; Swietłanę Alieksiejewicz – pisarkę, białoruską noblistkę; Wierę Meniok – szefową Fundacji Muzeum i Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu; Piotra Kłoczowskiego – historyka sztuki, zastępcę dyrektora Muzeum Literatury; Natalię Radzina – białoruską redaktorkę serwisu Charter97.org; Henryka Wujca (pośmiertnie) i Ludwikę Wujec – działaczy opozycji demokratycznej w okresie PRL; Marię Kałamajską-Saeed – historyka sztuki, prof. Instytutu Sztuki PAN; Andreja Chadanowicza – białoruskiego poetę, i tłumacza; Swietłanę Cichanouską – białoruską działaczkę polityczną; Dorotę Janiszewską-Jakubiak – dyrektorkę Instytutu Polonika; Andżelikę Borys, liderkę Związku Polaków na Białorusi; Sauliusa Skvernelisa, premiera Litwy.
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
Pieniądze i błogosławieństwo Brukseli dla działań Polski na granicy z Białorusią i Rosją. Będziemy odmawiać prawa do złożenia wniosku o azyl osobom forsującym granicę.
Paranoja i chęć zachowania władzy. To są prawdziwe powody, dla których Aleksandrowi Łukaszence śpieszy się z rozmieszczeniem najnowszej rosyjskiej broni atomowej w swoim kraju. I białoruski dyktator staje się jej zakładnikiem.
Przywódca Białorusi Aleksandr Łukaszenko w czasie roboczej wizyty w mieście Borysów ostrzegał, że w przypadku ataku na Białoruś do obrony jego kraju może zostać użyta rosyjska broń atomowa.
Władimir Putin ma własny plan wobec lojalnego dyktatora. Przyśpiesza militarna, gospodarcza i polityczna aneksja państwa. Moskwa chce zmienić Białorusinom nawet podręczniki do historii. - Wracamy do Związku Radzieckiego - komentuje białoruski ekspert.
Białoruski raper Maks Korż, który musiał opuścić Białoruś po gestach solidarności z Ukrainą i krytyce Łukaszenki, wystąpi 9 sierpnia 2025 r. na PGE Narodowym.
– Dostarczamy Ukraińcom samochody terenowe tam, gdzie są potrzebne – mówi Mateusz "Exen" Wodziński, pomysłodawca i realizator zbiórki „Terenówki na front”, laureat tegorocznej Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.
Laudacja Wojciecha Konończuka, dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich, podczas XXIV gali Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia dla Mateusza "Exena" Wodzińskiego, pomysłodawcy i realizatora zbiórki społecznej dla Ukrainy „Terenówki na front”.
Mateusz „Exen” Wodziński, pomysłodawca akcji „Terenówki na front”, został w 2024 r. laureatem nagrody przyznawanej przez „Rzeczpospolitą”. To już XXIV edycja nagrody.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas