fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nagroda Rzeczpospolitej im. Jerzego Giedroycia

Prof. Jacek Majchrowski: Prezydent otwarty na Wschód

Materiały prasowe
Prof. Jacek Majchrowski dba, by rządzony przez niego Kraków utrzymywał bliskie kontakty z Kijowem i Lwowem i podejmował polsko-ukraińskie inicjatywy.

Jacek Majchrowski pochodzi z Sosnowca, ale swoje życie związał z Krakowem. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie doczekał się też profesury. Jest historykiem doktryn politycznych i prawnych. Jego praca naukowa skupia się na historii II Rzeczypospolitej i działalności ruchów prawicowych tamtego okresu.

Jest członkiem wielu organizacji zrzeszających samorządowców z różnych krajów. W 2019 r. został wybrany na prezydenta Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa.

Pracy samorządowej poświęcił się w latach 90. Od 2002 r. nieprzerwanie piastuje stanowisko prezydenta Krakowa. Pod jego rządami stolica Małopolski blisko współpracuje z miastami partnerskimi zza wschodniej granicy – Kijowem (m.in. wspólne projekty europejskie, wymiana kulturalna, ochrona zabytków, dzielenie się doświadczeniami w polityce społecznej) i Lwowem (pielęgnowanie pamięci i dziedzictwa Galicji).

Prezydent wspiera społeczność ukraińską zamieszkującą Kraków. Włącza się nie tylko w działania kulturalne (objął honorowy patronat nad Międzynarodowym Festiwalem Teatru Ukraińskiego Wschód–Zachód), ale także edukacyjne. Wspólnie z Fundacją Współpracy Polsko-Ukraińskiej U-Work z inicjatywy miasta stworzono poradnik dla ukraińskich i białoruskich studentów rozpoczynających naukę w Krakowie.

Partnerem Głównym Nagrody jest Forum Ekonomiczne w Krynicy

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA