Takie informacje, oparte o analizę doniesień wywiadu, przekazali agencji Reuters Kurdowie. W Mosulu mieszka dziś prawdopodobnie ok. miliona osób. W mieście znajduje się też ok. 6 tysięcy bojowników Daesh. Al-Baghdadiemu ma towarzyszyć Fawzi Ali Noumeh, ekspert Daesh ds. materiałów wybuchowych.

Zajęcie Mosulu przez Daesh latem 2014 roku poprzedziło proklamowanie przez al-Baghdadiego kalifatu tzw. Państwa Islamskiego. Mosul to drugie największe miasto Iraku. Jego utrata byłaby bardzo prestiżową porażką organizacji terrorystycznej - ostatnim dużym ośrodkiem miejskim kontrolowanym przez Daesh zostałaby w takim wypadku syryjska Ar-Rakka, nieoficjalna stolica samozwańczego kalifatu.

W wyniku ofensywy prowadzonej przez siły irackie, obszar kontrolowany przez Daesh w Iraku zmniejszył się o połowę. Premier Iraku Haider Al-Abadi twierdzi, że wyzwolenie Mosulu pozwoliłoby oczyścić Irak z bojowników Daesh do końca roku.

Iracki generał Talib Shagahati wezwał wszystkich Irakijczyków walczących w szeregach Daesh do porzucenia broni zanim do miasta dotrą irackie jednostki.

Ofensywa na Mosul to największa operacja wojskowa prowadzona przez iracką armię od czasu amerykańskiej inwazji na Irak w 2003 roku. Bierze w niej udział ok. 25 tysięcy żołnierzy. Jednocześnie na Mosul nacierają Kurdowie.