więcej informacji na rp.pl/konklawe
Piotr Kowalczuk z Rzymu
O godz. 7 rano kardynałowie elektorzy rozlokowali się w Domu św. Marty, budynku, który głównie na potrzeby konklawe polecił na terenie Watykanu wznieść Jan Paweł II. Po śniadaniu o godz. 10 w bazylice watykańskiej rozpoczęła się msza św. z udziałem wszystkich elektorów i pozostałych kardynałów (tych, którzy z powodu ukończenia 80. roku życia nie biorą udziału w elekcji) w intencji wyboru papieża „pro eligendo Papa”. Przewodniczy jej dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano.
Po obiedzie o 16.30 elektorzy zbiorą się w kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego i w uroczystej procesji, śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych, przejdą do Kaplicy Sykstyńskiej przygotowanej specjalnie na konklawe. Chodzi przede wszystkim o podniesienie poziomu podłogi tak, by stanowiła równą powierzchnię i nie narażała elektorów na pokonywanie schodów prowadzących do ołtarza, a także o postawienie dwóch pieców z przewodami kominowymi do palenia kartek z głosami i sygnalizowania światu wyników głosowań.
W Kaplicy Sykstyńskiej elektorzy złożą przysięgę na Biblię, zobowiązując się do zachowania przebiegu konklawe w tajemnicy. Gdy ostatni złoży przysięgę, Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych, prałat Guido Marini wyda polecenie „extra omnes” (wszyscy na zewnątrz) skierowane do wszystkich, którzy nie biorą udziału w konklawe, z wyjątkiem kard. Prospera Grecha (87 l.). Sędziwy maltański hierarcha poprowadzi rozważania dla kardynałów elektorów na temat spoczywającej na nich odpowiedzialności. Po tych rozważaniach, około godz. 18 ks. Marini i kard. Grech opuszczą Kaplicę Sykstyńską i kardynałowie elektorzy pozostaną we własnym gronie. Po modlitwie wysłuchają najstarszego rangą kardynała elektora kard. Giovanniego Batisty Re i będzie można rozpocząć konklawe, czyli wybrać elektorów, rewizorów etc. i przystąpić do głosowania.