Projekt ustawy resort zdrowia wysłał do konsultacji w połowie lipca. W jego uzasadnieniu zapisano, że w sytuacji niskiego przyrostu naturalnego konieczne jest podjęcie działań ograniczających niepłodność.
Projekt ustala m.in. zasady stosowania procedury zapłodnienia pozaustrojowego, pobierania, testowania, przechowywania i dystrybucji komórek rozrodczych. Zakłada także utworzenie banków komórek rozrodczych i zarodków oraz rejestr dawców. Powołuje też Radę do spraw Leczenia Niepłodności.
Swoje uwagi do projektu przesłała już m.in. Naczelna Rada Lekarska. Jej eksperci podkreślają, że od dawna uważają, iż procedury prokreacji medycznie wspomaganej wymagają określenia ram prawnych, w szczególności w odniesieniu do zapłodnienia metodą in vitro.
Krytycznie odniosła się do tego, że projektowana ustawa nie zawiera przepisów o liczbie tworzonych i implantowanych zarodków, a ponadto zrównuje procedury przechowywania zarodków z tymi dotyczącymi komórek rozrodczych.
Zastrzeżenia ma także stowarzyszenie Nasz Bocian, które uważa, że ustawa nie chroni dostatecznie anonimowości dawców z małych miast. Uwagi krytyczne zgłosiły też Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu oraz Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.