Reklama
Rozwiń

Digitalizacja przesyłek pocztowych: co z prawami nadawcy i adresata? - minister Adamczyk odpowiada Rzecznikowi Praw Obywatelskich

Bez upoważnienia od odbiorcy Poczta nie będzie mogła dostarczyć mu zdigitalizowanej przesyłki. Natomiast nadawca musi napisać na przesyłce „nie podlega digitalizacji", jeśli nie życzy sobie, aby pracownicy poczty otwierali i skanowali jego przesyłkę. Takie m.in. wyjaśnienia wysłał minister infrastruktury w odpowiedzi na pytania RPO.

Aktualizacja: 18.05.2020 18:46 Publikacja: 18.05.2020 17:08

Digitalizacja przesyłek pocztowych: co z prawami nadawcy i adresata? - minister Adamczyk odpowiada Rzecznikowi Praw Obywatelskich

Foto: AdobeStock

dgk

Tarcza antykryzysowa 2.0 wprowadziła nowe zasady dostarczania przesyłek pocztowych, m.in. dała Poczcie Polskiej prawo digitalizowania (zamieniania informacji zawartej na papierze w informację komputerową) przesyłek i dostarczania ich odbiorcy.

Prawo pocztowe znało już taką usługę: nadawca nie mający dostępu do internetu może wysłać przesyłkę tak, by firma świadcząca usługę pocztową dostarczyła ją odbiorcy już elektronicznie. Może też wysłać przesyłkę cyfrową z prośbą o dostarczenie jej w formie tradycyjnej, na papierze. Istotą tzw. hybrydowych usług pocztowych było to, że to nadawca wybierał sposób dostarczenia. Zmiany wprowadzone w Tarczy 2.0 pozwalają taką decyzję podjąć samej Poczcie Polskiej (i tylko jej – przepisy dotyczą bowiem tylko Poczty jako operatora wyznaczonego, o specjalnym statusie). To Poczta Polska może podjąć decyzję o e-doręczeniu, o ile odbiorca jest w stanie odebrać przesyłkę elektronicznie i w taki sam sposób potwierdzić swoją tożsamość.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono