Usprawnienie procedury uzyskiwania danych z KRK przewiduje rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie udzielania informacji o osobach oraz o podmiotach zbiorowych na podstawie danych zgromadzonych w Krajowym Rejestrze Karnym, które dzisiaj wchodzi w życie.
Uzupełnia ono regulacje uchylonego rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 2 maja 2012 r. rygorami, które mają zapobiegać dostępowi do danych z KRK osób nieuprawnionych oraz zapewnić sprawne uzyskiwanie informacji. I tak, oprócz punktów informacyjnych KRK utworzonych w sądach powszechnych będą mogły być tworzone punkty zapytań kierowanych przez sędziów czy referendarzy na potrzeby prowadzonych przez nich postępowań. Nie będzie to już wymagało zmiany rozporządzenia, gdyż aktualna lista punktów będzie po prostu publikowana na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Poza urzędami administracji publicznej instytucje występujące z zapytaniem o karalność muszą przedstawić dokument, że osoba, która zapytanie podpisała, jest uprawniona do jej reprezentowania. Wymóg ten nie będzie dotyczył np. spółek wpisanych do KRS, o ile pytający jest ujawniony w KRS, gdyż wtedy weryfikacji dokona samo biuro KRK.
Jeśli chodzi o wydawanie zaświadczenia, to osoba, która osobiście złożyła zapytanie w biurze lub punkcie informacyjnym, uzyska je po okazaniu dowodu osobistego lub innego dokumentu pozwalającego ustalić tożsamość. Jeśli nie jest to osoba, która podpisała zapytanie, musi przedstawić dokument potwierdzający jej uprawnienie do odbioru informacji z KRK. Może być to także pełnomocnik.
Dodajmy, że od 1 lipca wnioski do KRK będzie też można składać przez internet, a jak powiedział „Rz" prof. Jacek Gołaczyński, odpowiadający w MS za informatyzację, jest już przygotowany odpowiedni system elektroniczny. Będą też obniżone opłaty za wydanie zaświadczenia, zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej.