Aktualizacja: 21.03.2025 19:21 Publikacja: 16.11.2021 19:41
Foto: Jerzy Dudek, Fotorzepa
Trybunał Konstytucyjny uznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwrócił się o odroczenie terminu rozprawy z uwagi na brak faktycznej możliwości rzetelnego zapoznania się ze stanowiskiem Sejmu przez uczestników postępowania przed rozprawą. RPO argumentował, że dopiero na 16 listopada 2021 r. wyznaczono posiedzenie Komisji Ustawodawczej Sejmu RP, podczas którego miało zostać zaopiniowane dla Marszałka Sejmu stanowisko w sprawie zawisłej przed Trybunale Konstytucyjnym.
We wniosku I Prezes Sądu Najwyższego kwestionowane są podstawowe pojęcia z ustawy o dostępie do informacji publicznej, m.in. takie jak „władza publiczna" czy „osoby pełniące funkcje publiczne" czy „związek z pełnieniem funkcji publicznej". I Prezes SN uważa, że niedookreślenie znaczenia tych pojęć powoduje, że „w sposób nieuprawniony poszerzają rozumienie podmiotów obowiązanych do udostępnienia informacji publicznej", co narusza konstytucyjną zasadę określoności prawa. Zatem – twierdzi prof. Małgorzata Manowska – nałożenie na władze publiczne obowiązku udostępnienia informacji „o osobie pełniącej funkcję publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji" wkracza w sferę prywatności i jako niekonkretne także narusza Konstytucję oraz międzynarodowe konwencje.
Zespół deregulacyjny Rafała Brzoski proponuje usprawnienie procedur legalizacji samowoli budowlanej. Nie chodzi o wspieranie naruszania prawa, ale o bezpieczeństwo.
W wydaniu 4.54 na użytkowników aplikacji mObywatel czeka nowa funkcja, która jest związana z wprowadzoną niedawno usługą „Podpisz dokument”.
Już w kwietniu uprawnieni emeryci i renciści otrzymają dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. I choć wypłata obejmie liczną grupę seniorów, to jednak pewna grupa jej nie dostanie.
Budowa ogrodzenia to jedna z pierwszych czynności wykonywanych po zakupie działki. Jeśli jednak mamy obok sąsiadów, sytuacja wymaga uzgodnień. Właściciele nieruchomości mogą się spotkać z propozycją współfinansowania budowy płotu lub jego wymiany. Czy trzeba na nią przystać?
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Ministerstwo Sprawiedliwości forsuje przepisy, które pozbawią na lata lub dożywotnio skazywanych kierowców możliwości pracy w zawodach, w których wymagany jest wymóg niekaralności. Sam Adam Bodnar jako RPO kwestionował konstytucyjność takich regulacji.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Przypadkowe upublicznienie nagrań z egzaminów na jednej z uczelni medycznych na platformie e-learningowej wymagało oficjalnego zgłoszenia oraz poinformowania o tym incydencie osób, których dotyczy naruszenie.
Pokrzywdzenie wierzycieli zachodzi, gdy wyzbycie się nieruchomości obciążonej hipoteką przez dłużnika doprowadziło do powstania lub zwiększenia nadwyżki jego pasywów nad aktywami.
W rzeczywistości reformatorskiej odtwarza się cykl: rządy skupiają się na rozliczeniach i imperialnych planach, a zapominają o podstawowej misji sądownictwa – krótkim i sprawiedliwym procesie.
Przewodniczący Sądu Najwyższego USA John Roberts stawia się prezydentowi Donaldowi Trumpowi. Nie zgadza się na rozmontowanie konstytucji Stanów Zjednoczonych. Kto wyjdzie zwycięsko z tego starcia?
Prawo do ściągnięcia zasłużonych kosztów procesu, w tym opłaty dla adwokata z urzędu, przedawnia się po trzech latach od dnia kiedy należało je uiścić. Każde inne stanowisko jest błędne - wynika z najnowszego postanowienia Sądu Najwyższego.
Spadek nie zawsze wiąże się z korzyścią finansową. Czasami, kiedy zmarły posiadał długi, oznaczać może spore problemy. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy można nie przyjąć spadku. Wyjaśniamy, jak odrzucić spadek.
Zadośćuczynienie wypłacone pracownikowi na podstawie ugody sądowej za wypadek przy pracy może być kosztem podatkowym pracodawcy.
Leasing zwrotny ruchomości to dwie osobne transakcje. Zbycie przez korzystającego na rzecz finansującego takiej ruchomości podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas