Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził stanowisko fiskusa w sprawie dotyczącej interpretacji podatku dochodowego od osób fizycznych. Sąd zauważył, że w skardze do sądu I instancji, a potem w skardze kasacyjnej podatnik zmodyfikował opis stanu faktycznego powołanego we wniosku. W ocenie NSA na tym etapie postępowania jest to już bezskuteczne (sygnatura akt: II FSK 1456/10).
We wniosku o interpretację podatnik pytał o skutki przewalutowania kredytu bankowego. Konkretnie, czy strata powstała na zakończenie walutowej transakcji zamiany stóp procentowych, wynikająca z różnicy kursu waluty, może być kosztem z działalności.
Fiskus uznał, że nie. Przychody (a także strata) z terminowych transakcji walutowych stanowią przychody z kapitałów pieniężnych. Zwłaszcza że zawieranie tego rodzaju transakcji nie stanowi przedmiotu działalności prowadzonej przez wnioskodawcę.
Wykładnię fiskusa zaakceptował najpierw Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, a potem również sąd kasacyjny.
Oddalając skargę kasacyjną podatnika, sąd przypomniał, że koszty, przychody i ewentualnie straty określa się w odniesieniu do danego źródła przychodu. Nie można ich dowolnie mieszać. Podatnik we wniosku sam wskazał, że przewalutowanie kredytu nie mieściło się w jego działalności. W związku z tym strata z tej operacji nie może być rozliczona z przychodami z działalności.