Jak czytamy w uzasadnieniu projektu posłów Ruchu Palikota „u podstaw projektowanej ustawy leży konieczność zagwarantowania poszanowania godności jednostek, zwłaszcza osób należących do mniejszości, oraz ich ochrona przed arbitralnym traktowaniem przez organy państwa".
Ustawa określa procedurę i skutki uzgodnienia płci osób, których tożsamość płciowa różni się od ich płci metrykalnej.
Sprawy te mają należeć do właściwości sądów okręgowych, które będą je rozpoznawać w składzie trzech sędziów zawodowych. Właściwy ma być sąd miejsca zamieszkania osoby, której dotyczy wniosek o uzgodnienie płci, a w braku miejsca zamieszkania - sąd miejsca jej pobytu.
Do rozpoczęcia takiej procedury trzeba będzie spełniać dwa warunki: posiadać obywatelstwo polskie oraz mieć ukończone 18 lat albo 13 lat i posiadać zgodę przedstawicieli ustawowych na uzgodnienie płci, a w przypadku jej braku – zgodę sądu opiekuńczego.
Projekt przewiduje, iż do wniosku dołącza się również oświadczenie wnioskodawcy o tożsamości płciowej odmiennej od płci metrykalnej, a także orzeczenie wydane przez dwóch lekarzy ze specjalizacją w zakresie psychiatrii lub w zakresie seksuologii albo orzeczenie wydane przez jednego lekarza z taką specjalizacją i psychologa ze specjalizacją w zakresie seksuologii, stwierdzające utrwalone występowanie tożsamości płciowej odmiennej od płci metrykalnej.