Ponad milion wejść na stronę Sądu Okręgowego w Krakowie, ponad 980 tys. w Katowicach i prawie 2 mln w Warszawie – liczby te mogą świadczyć o popularności korzystania z informacji zamieszczanych na stronach ponad 400 sądów w kraju.
Panuje jednak pewien bałagan. Ile sądów, tyle koncepcji prowadzenia stron – uznało Ministerstwo Sprawiedliwości i chce je ujednolicić, wprowadzając jeszcze jedną stronę główną dla wszystkich – dla sądów, MS i obywateli, tzw. wortal sądowy. Pojawi się na niej poradnik interesanta jako zbiór informacji o sposobach załatwiania spraw w sądach, a w nim wzory druków, formularze i opłaty jakie trzeba wnieść, chcąc załatwić swoją sprawę. Zainteresowani poradą nie będą już musieli przeglądać wszystkich treści. Informacje zostaną olinkowane z przeznaczeniem dla: obywatela, przedsiębiorcy, pełnomocnika zawodowego, studentów wydziałów prawa, pracowników uczelni i pracowników sądów.
185 tys. osób w ciągu roku odwiedziło portale orzeczeń sądowych
– Dzięki dobrej informacji poprawia się wizerunek sądownictwa – uważa prof. Jacek Gołaczyński, wiceminister sprawiedliwości, odpowiedzialny w resorcie za sprawy informatyzacji.
Pilotaż został zaplanowany na początek przyszłego roku. W lipcu 2014 r. ruszą połączenia w całej Polsce. Pieniądze na całe przedsięwzięcie wykłada Unia Europejska.