Pozwala na to ustawa z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki. Z jej art. 1 ust. 2 wynika, że jest stosowana odpowiednio, gdy na skutek działania lub bezczynności sądu albo komornika sądowego doszło do naruszenia prawa strony do przeprowadzenia i zakończenia bez nieuzasadnionej zwłoki sprawy egzekucyjnej lub innej sprawy dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego.

Aby stwierdzić, czy doszło do nieprawidłowości, konieczna jest ocena terminowości czynności podejmowanych przez komornika. Skargę może wnieść strona postępowania egzekucyjnego (czyli zarówno wierzyciel, jak i dłużnik), a także każda inna osoba realizująca swoje uprawnienia w tym postępowaniu.

Sądem właściwym do rozpoznania skargi na przewlekłość postępowania jest sąd okręgowy, w którego okręgu prowadzona jest egzekucja lub wykonywane są inne czynności, a gdy egzekucja lub inne postępowanie dotyczące wykonania orzeczenia sądowego prowadzone jest w dwu lub więcej okręgach – sąd, w którego okręgu dokonano pierwszej czynności.

Skarga podlega wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego (wnosi się za nią stałą opłatę 100 zł). Dzięki niej dłużnik lub wierzyciel ma szansę na finansową rekompensatę za przewlekłość. Sąd, jeśli uwzględni skargę, przyzna od komornika sumę pieniężną w wysokości od 2 tys. do 20 tys. zł. Trzeba jednak pamiętać, że takie rekompensaty w praktyce rzadko się zdarzają.