Wybór priorytetu reformy wymaga przebudowy wielu instytucji i ich powiązania. Skrócenie całego procesu może oznaczać z jednej strony rozbudowę konkretnego fragmentu postępowania, ale z drugiej redukcję innych czynności. Niemniej, przed opisaniem szczegółów konieczne jest ukazanie tła. Składa się na nie siedem elementów:
1. Zmniejszenie liczby rozpraw w związku ze wzrostem liczby spraw, w których możliwe będzie zastosowanie dobrowolnego poddania się karze czy umorzenia restytucyjnego z art. 59a kodeksu karnego.
2. Koncentracja i lepsza organizacja postępowania dowodowego na rozprawie ze względu na nowe mechanizmy jej planowania.
3. Zobowiązanie sądu do wycofania się z prowadzenia postępowania dowodowego na rozprawie, zwiększenie dystansu i obiektywizmu względem argumentacji stron oraz zmiana sposobu dotarcia do prawdy wynikająca z aktywności stron i bezstronności sądu. Zmiana celu postępowania karnego akcentuje nie tyle „osobę niewinną", ile „osobę, której nie udowodniono winy".
4. Kontradyktoryjność postępowania rozpoznawczego powoduje, że prokurator odpowiada za prezentację skargi, przeprowadzenie postępowania dowodowego i udowodnienie winy. Obrona ma przedstawiać dowody niewinności, kreować wątpliwości i zapobiegać ich usuwaniu przez oskarżyciela.