Reklama
Rozwiń

Wznowienie postępowania możliwe także po wyroku - wyrok Sądu Najwyższego

Pełnomocnik ZUS, który nie usłyszał wezwania na rozprawę przed Sądem Najwyższym i nie wziął w niej udziału, przekonał sędziów do wznowienia procesu w zakończonej już sprawie.

Publikacja: 13.10.2017 07:53

Wznowienie postępowania możliwe także po wyroku - wyrok Sądu Najwyższego

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak

Nawet sama sprawa, w której zapadło to orzeczenie, trafiła do SN w nadzwyczajnym trybie. Po odmowie przyznania świadczenia przedemerytalnego przez ZUS i uprawomocnieniu się wyroków sądów powszechnych skargę kasacyjną do SN w nadzwyczajnym trybie wniosła Prokuratura Krajowa.

Poszło o to, że ubezpieczony po zwolnieniu go z pracy zarejestrował się jako bezrobotny. Po zakończeniu pobierania zasiłku dla bezrobotnych zgłosił się do ZUS po świadczcie przedemerytalne, ale dostał odmowę, bo zabrakło mu dosłownie kilku tygodni stażu, aby spełnić przesłanki jego przyznania. Ponownie zgłosił się po świadczenie po upływie dziesięciu miesięcy, powołując się na korzystną dla niego interpretację przepisów dotyczącą zaliczenia do stażu skróconego okresu wypowiedzenia. Zarówno ZUS, jak i sądy powszechne odmówiły mu prawa do tego świadczenia, powołując się na przepisy ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. Sędziowie uznali, że po utracie statusu bezrobotnego na dziesięć miesięcy stracił on także możliwość starania się o świadczenie przedemerytalne. W wyroku z 29 marca 2017 r. (sygn. I UK 125/16 i I UK 126/16) SN uznał inaczej i stwierdził, że ubezpieczony ma prawo ubiegać się o świadczenie przedemerytalne.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono