W najbliższy poniedziałek – 27 września – uchwałą o LGBT zajmie się sejmik w Małopolsce. Według nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej" radni nie uchylą jej w całości, lecz złagodzą jej język. Podobne sygnały o zmianach w uchwale anty-LGBT dochodzą także z Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Czytaj więcej

Samorządy zaczynają wycofywać się z uchwał o LGBT

Przypomnijmy, iż podobne uchwały zostały przyjęte przez samorządowców z województw: świętokrzyskiego, łódzkiego i podkarpackiego. Komisja Europejska zarzuca, że uchwały dyskryminują osoby LGBTIQ, i grozi blokadą unijnych środków. Samorządy, które je podjęły, już straciły wsparcie funduszy norweskich. W 2020 r. minister spraw zagranicznych Norwegii zapowiedziała, że wszystkie te, które przyjęły deklaracje anty-LGBT, nie otrzymają pieniędzy z funduszy norweskich.

Uchwały anty-LGBT przyjęło w 2019 r. kilkadziesiąt samorządów różnego szczebla, w tym sejmiki województw: małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego

Do sygnałów o tym, że samorządy w obawie przed utratą pieniędzy z UE wycofają się z wzbudzających kontrowersje uchwał,  odniósł się podczas piątkowej konferencji prasowej, zatytułowanej "Stop szantażowi Unii Europejskiej wobec polskich samorządów!", minister Zbigniew Ziobro.

Szef resortu sprawiedliwości przypomniał, że jego ugrupowanie - Solidarna Polska - od dawna przestrzega przed zgodą na poszerzanie władczych kompetencji Brukseli. - Dzisiaj Unia Europejska usiłuje używać szantażu ekonomicznego: albo uchylicie uchwały, albo nie dostaniecie pieniędzy - mówił lider SP. Zaznaczył, iż "szantaż ten ma bezprawny charakter", bowiem traktaty europejskie nie dają urzędnikom KE uprawnień do stosowania tego rodzaju nacisków na samorządy.

Obecny na konferencji wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł porównał wycofanie się z uchwał do "rozzuchwalania agresora w wojnie hybrydowej". 

- Nie ma naszej zgody, jako Solidarnej Polski na tego rodzaju działania Komisji Europejskiej, apelujemy do radnych sejmików wojewódzkich, aby w żadnym razie temu szantażowi nie ulegali - podkreślił Zbigniew Ziobro.

Czytaj więcej

Przez uchwały anty-LGBT pieniądze z UE może stracić 5 regionów
Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ